You are here
Sztuczna Inteligencja u ARM – nowe procesory „zjedzą” komputery? artykuły News 

Sztuczna Inteligencja u ARM – nowe procesory „zjedzą” komputery?

Smartfony stają się coraz szybsze i wydajniejsze, co niedługo może okazać się zabójcze dla laptopów. Może odrobinę przesadzamy, ale patrząc na to, jak wydajne mają być nowe procesory na licencji ARM, chyba nie jesteśmy zbyt daleko od prawdy. Dodatkowo, Sztuczna Inteligencja u ARM ma odgrywać jeszcze większą rolę, niż dotychczas. Czekają nas zmiany we flagowych smartfonach?

Sztuczna Inteligencja u ARM

Pomysły i rozwiązania od ARM, można znaleźć praktycznie w każdym flagowym smartfonie na rynku. Począwszy od Apple, poprzez modele Samsunga, a skończywszy na Huawei. Wprawdzie ten ostatni może mieć w związku z tym problemy, ponieważ firma zdecydowała się na zawieszenie z nimi współpracy, ale procesory Kirin dalej oparte są o rozwiązania od ARM. Tam samo Exynos czy Snapdragon. Teraz firma zapowiedziała nową generację, która ma być jeszcze wydajniejsza, niż obecna.

Sztuczna Inteligencja u ARM

Do tej pory Sztuczna Inteligencja u ARM była obecna, ale w przyszłości to na te właśnie rozwiązania ma zostać położony nacisk. Coraz częściej słyszymy przecież o AI, które „wciskane” jest dosłownie wszędzie. W nowych procesorach, które nazwano Cortex-A77, rozwiązania związane z uczeniem maszynowym mają być wydajniejsze o blisko 35 procent w porównaniu z modelem Cortex-A76. Rdzenie wykorzystane w nowych procesorach zostaną wykonane w technologii 7-nanometrowej i będą średnio o 20 procent wydajniejsze względem poprzednika.

ARM zaprezentowało także grafikę Mali-G77, która została wyposażana w nową architekturę o nazwie Valhala. Tutaj pomysłodawcy twierdzą, że wzrost wydajności będzie jeszcze większy, bo skok ma wynosić około 40 procent. I tutaj także położono nacisk na uczenie maszynowe oraz AI, bo przetwarzanie poleceń ma być szybsze o około 60 procent. Widać więc, że Sztuczna Inteligencja u ARM jest czymś w czym pokłada się duże nadzieje. Odpowiednie podzespoły wraz ze skonstruowanym pod nie oprogramowaniem mogą faktycznie wpłynąć pozytywnie na rozwój całej tej gałęzi przemysłu.

Czy smartfony staną się niezastąpione?

Już teraz trudno wyobrazić sobie dzień, bez korzystania ze smartfona. Nasze telefony wykorzystujemy przecież do wielu innych rzeczy, niż tylko do dzwonienia. Można nawet odnieść wrażenie, że to ostanie jest najmniej potrzebną funkcją w tych sprzętach, bo mamy przecież komunikatory. Rozwój Sztucznej Inteligencji to dobry kierunek, który zdecydowanie powinien być rozwijany, ale nawet to, że w nowych procesorach będzie kładło się na nią nacisk, nie oznacza, że znikną laptopy czy komputery.

Być może za kilka lat (kilkanaście?) będziemy już tak uzależnieni od naszych małych, przenośnych komputerów, że faktycznie to będzie naturalna kolej rzeczy. Na razie możemy się jedynie cieszyć, że technika idzie naprzód. Nowe procesory mają pojawić się w przyszłym roku, więc wtedy także powinniśmy ujrzeć je w pierwszych flagowcach.

Nowe smartfony znajdziecie w naszym sklepie internetowym, wchodząc pod ten adres.

Źródło: The Verge / ARM / Opracowanie własne

Related posts

Leave a Comment