You are here
Procesor Qualcomm Snapdragon 8cx i modem 5G w laptopie Lenovo artykuły News 

Procesor Qualcomm Snapdragon 8cx i modem 5G w laptopie Lenovo

Już jutro, czyli 28 maja rozpoczynają się targi Computex 2019, na których obecność mocno zaakcentują Qualcomm oraz Lenovo. Okazuje się, że jedną z „gwiazd” wydarzenia będzie pierwszy komputer z Windows 10 wykorzystujący łączność 5G oraz nietypowy procesor Snapdragon 8cs.

Snapdragon 8cx
fot. Lenovo

Technologia 5G powoli wkrada się w kolejne segmenty rynku elektroniki użytkowej. Teraz za sprawą kooperacji firm Qualcomm oraz Lenovo moduł obsługujący następcę LTE zawita do notebooka z Windowsem. Urządzenie, o którym nie wiemy niestety zbyt wiele, zadebiutuje już podczas zbliżających się targów Computex w Tajpej. Brak szczegółów nie oznacza w tym przypadku braku jakichkolwiek informacji o laptopie. Przeciwnie — dzięki amerykańskiemu dostawcy chipów mobilnych udało nam się dowiedzieć co nieco o najważniejszym aspekcie urządzenia, czyli procesorze. Do rzeczy.

Co oferuje układ Qualcomm Snapdragon 8cs?

Snapdragon 8cs to solidny kawałek elektroniki, który zapewni notebookowi Lenovo stały dostęp do sieci. Wszystko za pośrednictwem 5G dostępnego w modemie X55, który w przypadku braku zasięgi skorzysta z technologii LTE 4G. Stałe połączenie 2 Gb/s i poprawa przepustowości nawet o 70 proc. zapowiadają się mocno interesująco.

Sam układ został zaprojektowany tak, aby zapewniać najszybszą w historii procesorów Snapdragon wydajność oraz żywotność baterii. Architektura ARM tworzona w 7 nm procesie litograficznym (osiem rdzeni Kryo 495) w połączeniu z grafiką Adreno 680 oraz 10 MB cachepowinny bez większego trudu sprostać rzeczonym wymaganiom.

Komputer Lenovo, który ma zostać niebawem zaprezentowany, określany jest mianem Project Limitless. Urządzenie wykorzystujące układ Qualcomm Snapdragon na półkach sklepowych pojawi się dopiero w 2020 roku, a może nawet później. Z pewnością komplet istotnych informacji o komputerze poznamy już podczas nadchodzącej zapowiedzi Lenovo.

Źródło: Qualcomm

Related posts

Leave a Comment