GoogleNow750x300

Asystent Google Now – od dziś dostępny w desktopowej wersji Chrome

Użytkownicy rozwojowych wersji przeglądarki Google Chrome już od kilku miesięcy mogli cieszyć się wspomnianym asystentem. Nikt jednak nie miał pewności co do tego, kiedy i czy w ogóle Google Now zawita do stabilnej wersji programu. Teraz sytuacja jest jasna – nowa funkcjonalność ląduje oficjalnie na komputerach osobistych…

GoogleNow750x300

Czym tak właściwie jest Google Now?

Jest to usługa giganta z Mountain View porównywana do Siri od Apple. Jednym słowem – osobisty asystent, mający ułatwiać nam codzienne zadania. Trzeba przyznać, że początkowo Google Now nie równał się z możliwościami Siri, a szczególnie z jej sposobami interpretacji zapytań użytkowników. Właśnie – zapytań. Rozwiązanie Google jest o tyle  bogatsze, że nie ogranicza się do odpowiedzi na zadane pytania. System na podstawie analizy naszych danych (mail, kalendarz, wyszukiwarka, itd.) sam podsunie nam przydatne informacje.

Funkcjonalność w naszym pięknym kraju jest lekko ograniczona i chcąc w pełni korzystać z dobrodziejstw rozwiązania należy zmienić język systemu na angielski. Nie oznacza to jednak, że system się nie sprawdza. Przeciwnie, podczas testów Google Now (ponad miesiąc), asystent wielokrotnie wyświetlił przydatne dla mnie informacja.

Przykład: Podczas wyszukiwania informacji dot. wakacyjnego wyjazdu wielokrotnie wpisywałem w wyszukiwarkę frazy sugerujące chęć zwiedzenia danego regionu. Wieczorem otrzymałem kilka powiadomień – o pogodzie dla miejsca wyjazdu, czas i trasę podróży oraz atrakcje w pobliżu. Niby niewiele, lecz pamiętajcie, że to tylko jedna z wielu sytuacji.

Na co komu desktopowa wersja Google Now?

Chcąc korzystać ze wspomnianej funkcji byliśmy ograniczeni do urządzeń mobilnych. Jednak spora cześć z nas pracuje przy komputerze, więc sięganie po smartfon bywa kłopotliwe. Znacznie prościej byłoby odebrać powiadomienie z Google Now bezpośrednio na ekranie komputera osobistego.

Google pomyślało o tym wcześniej, dlatego od dziś nowa wersja przeglądarki wyposażonej  w asystenta zaczyna stopniowo pojawiać się u coraz większej liczby użytkowników. Cały proces może potrwać kilka tygodni.

To czy rozwiązanie przyjmie się u nas na poważnie, zależy w dużej mierze od wsparcia dla języka polskiego. Niestety, nie każdy zna angielski w stopniu komunikatywnym, przez co Google Now bywa niekiedy bezużyteczne. Miejmy nadzieję, że ten stan rzeczy ulegnie zmianie – na plus.

Źrdóła: DroidLife, AndroidCentral, AndroidPolice

Dodaj komentarz

236 More posts in Aplikacje category
Recommended for you
Jak aplikacje w telefonie ułatwiają życie?

Smartfon ma dziś niemal każdy i to urządzenie, z którym mało kto się rozstaje. Towarzyszy...