Audiobooki

Czy audiobooki w Google Play okażą się sukcesem?

To, że audiobooki pojawią się w Google Play i będziemy mieli do nich dostęp z poziomu aplikacji “książki”, nie jest raczej dla nikogo zaskoczeniem. Mówiono o tym już od jakiegoś czasu, choć nie doczekaliśmy się jeszcze oficjalnej zapowiedzi usługi. Teraz, za sprawą zmian zauważonych w najnowszej wersji wspomnianego programu, dowiadujemy się, że premiera zakładki z audiobookami jest już naprawdę blisko.

Audiobooki

Książki Google Play 4.0 dostępne w repozytorium z aplikacjami dla systemu Android kryją w sobie narzędzia do obsługi audiobooków. Zmiany w interfejsie nie są co prawda widoczne, ale w kodzie programu zaszyto ustawienia dedykowane książkom “czytanym”. Co oznacza to dla nas — użytkowników? Dzięki wspomnianym informacjom dowiadujemy się, jakie opcje trafią do zakładki z audiobookami. Dodatkowo, sam fakt prowadzenia zmian w kodzie możemy odebrać jako zapowiedź rychłej premiery tytułowej funkcji.

Audiobooki w Google Play

Nic nie zastąpi tradycyjnej papierowej książki. Mimo że z ebooków korzystam wyjątkowo często, tylko klasycznie zadrukowane kartki pozwalają mi uzyskać potrzebne dla niektórych książek skupienie. Nie oznacza to, że zamykam się na elektroniczne wersje publikacji. Przeciwnie, lwią część mojej domowej kolekcji stanowią ebooki, które cenię sobie przede wszystkim za wygodę konsumpcji treści oraz dostępność w niemal dowolnym momencie.

Nie uważam ebooków za rozwiązanie idealne. Wraz z kurczącym się czasem, który przeznaczam na rozrywkę, muszę zmieniać moje przyzwyczajenia. Jednym momentem, który wydaje mi się zwyczajnie bezproduktywny, są podróże autem. Problem w tym, że będąc kierowcą, czytanie wydaje się niezbyt rozsądne. Tutaj z pomocą mogą przyjść audiobooki.

Wbrew pozorom korzystanie z tej formy czytelnictwa nie jest dostępne w usługach gigantów branży technologicznej. Weźmy takie Google. Gigant z Mountain View dotychczas traktował rzeczony rynek po macoszemu, a szkoda, bo zainteresowanie mogłoby być spore. Wygląda jednak, że coś w tej kwestii drgnęło i audiobooki trafią na dniach do aplikacji Książki Google Play.

Audiobooki — funkcje

Jak już wspomniałem, aplikacja wzbogaciła się o kod, w którym zaszyto opcje do obsługi audiobooków. Choć funkcja jako taka nie jest jeszcze widoczna, możemy poznać kilka szczegółów dotyczących usługi. Wiemy na przykład, że “Książki” otrzymają specjalną zakładkę, z poziomu której możliwe będzie rozpoczęcie odtwarzania plików audiobook. Program wzbogaci się o specjalnie przygotowany do tego celu odtwarzacz. Znajdzimy w nim opcję pauzowania, przewijania oraz przeskakiwania do kolejnych rozdziałów. Dzięki paskowi przewijania możliwa będzie płynna regulacja aktualnie “czytanego” fragmentu. To jednak nie wszystko.

Audiobooki odtworzymy metodą standardową, ale nic nie stoi na przeszkodzie ku temu, aby zastosować prędkość o 20% szybszą od standardowej. Pozwoli to na szybsze przebrnięcie przez utwór, co uda się uzyskać bez strat w jakości przekazu. Istotna dla wygody nowej funkcji aplikacji będzie ciągła synchronizacja pomiędzy urządzeniami. Bez swobodnej i płynnej możliwości zmiany sprzętu, na którym aktualnie odtwarzany jest plik, nie byłoby mowy o pełnym sukcesie.

Niestety, gigant z Mountain View milczy w kwestii oficjalnej premiery audiobooków w aplikacji Książki Google Play. Choć sam program zyskał odpowiednie zaplecze do obsługi książek audio, w sprawie debiut rozwiązania jest na ten moment cicho. Nie pozostaje nam nic innego, jak uzbroić się w cierpliwość.

Źródło: AndroidPolice

Dodaj komentarz

3830 More posts in artykuły category
Recommended for you
HP OMEN 27c Gaming Monitor – nowy monitor dla najbardziej wymagających graczy

HP prezentuje OMEN 27c Gaming Monitor dla najbardziej wymagających graczy Firma HP wciąż udoskonala i...