You are here
Autonomiczne autobusy w Japonii już w 2019 roku artykuły News 

Autonomiczne autobusy w Japonii już w 2019 roku

Coraz częściej słyszymy o tym, że na drogi całego świata wyjeżdżać mają w pełni autonomiczne samochody. W końcu funkcja autopilota, która jest dostępna np. w modelach Tesli, jest dość podobnym rozwiązaniem, choć tam zawsze może zareagować człowiek. Teraz pojawić się mają autonomiczne autobusy i oczywiście zadebiutują one w Japonii.

Autonomiczne autobusy

Firma Baidu zaprezentowała swój chip, który wyposażony jest w sztuczną inteligencję i może być wykorzystywany do wielu zadań. Począwszy od zbierania oraz analizowania danych, a skończywszy na obsługiwaniu pojazdów. I to ostatnie zagadnienie wydaje się być najbardziej interesujące, a co więcej, ma zostać wprowadzone w życie już w przyszłym roku. Wygląda na to, że autonomiczne pojazdy na dobre rozgoszczą się w wielkich metropoliach.

Autonomiczne autobusy

Podczas jednej w konferencji w Państwie Środka ogłoszono, że Baidu nawiązało współpracę z King Long, który odpowiada za firmę SB Drive. To nowa spółka, która powstała dopiero niedawno, a już szykuje się na podbój japońskiego rynku. Baidu to potężny gracz, który w Chinach ma ponad połowę udziału w rynku wyszukiwarek internetowych i podobnie jak Google, szuka nowych sposobów na rozwój oraz ułatwianie życia użytkownikom. Teraz niektóre z ich pomysłów zaczynają wchodzić powoli w fazę realizacji.

Wspomniany chip ze sztuczną inteligencją został ochrzczony Kunlun i w pracach nad jego rozwojem zaangażowany jest nawet Huawei. Ten chip ma zostać wykorzystany w projekcie platformy, która nazywa się Appolo i znajdzie się w pierwszych autonomicznych autobusach w Japonii. Pierwsze sztuki mają zostać wysłane do kraju kwitnącej wiśni na początku przyszłego roku, a pojazdy na ulicach powinny pojawić się niedługo potem. Do tej pory udało się wyprodukować takich autobusów około setki.

Przyszłość komunikacji miejskiej

Autonomiczne autobusy są obecnie wyposażone tylko w 14 miejsc dla pasażerów, ale nie ma w tym nic dziwnego. Pierwsze próby z pojazdami, gdzie nie będzie w ogóle kierowcy, muszą być w miarę bezpieczne dla wszystkich. Wprawdzie firma nie dostała pełnej zgodny na to, by takie autobusy mogły poruszać się wszędzie, to i tak jest to duży krok naprzód. Appolo będzie mógł jeździć tylko po wyznaczonych obszarach, ale nie wiadomo jeszcze, których.

Z początku takich autobusów w Japonii ma być zaledwie dziesięć, ale pierwsze testy przeprowadzone zostaną jeszcze w tym roku, więc niewykluczone, że ta wartość jeszcze się zwiększy. Ciekawe jest też to, że pracuje się nad systemem rozpoznawania twarzy, który będzie w stanie wyczuć, czy kierowca jest zmęczony. Oznacza to, że po zamontowaniu takiego rozwiązania w autobusach, te będą mogły zażądać od kierującego, by ten się zatrzymał. Jak widać, wszystko w trosce o bezpieczeństwo użytkowników.

Czy autonomiczne autobusy się przyjmą i zagoszczą na dobre na drogach miast? W Japonii są na to duże szanse, ale żeby zniknęły te „prawdziwe”, musi minąć jeszcze dużo czasu. Przyszłość wydaje się jasna. Coraz częściej będziemy słyszeli o tym, że maszyny zaczynają ułatwiać nam życie. Oby tylko nas w pełni nie zastąpiły.

Nowe komputery, smartfony oraz konsole, znajdziecie w naszym sklepie internetowym.

Źródło: Engadget / Bloomerang / SB Drive / Softbank

 

Related posts

Leave a Comment