You are here
W Chinach nie skorzystacie już z Wikipedii artykuły News 

W Chinach nie skorzystacie już z Wikipedii

Chińskie władze postanowiły odciąć mieszkańców kraju od materiałów dostępnych na Wikipedii. Tym samym serwis dołącza do licznego grona wykluczonych na tamtejszym rynku witryn internetowych oraz usług. Co jest powodem decyzji tamtejszych władz i nazbyt pospiesznych działań?

Wikipedii
fot. Pixabay

Reżimowe Chiny znane są ze swoich skłonności do blokowania dostępu do przeróżnych źródeł internetowych mieszkańcom kraju. Jednak nikt nie spodziewał się, że po zablokowaniu chińskiej wersji Wikipedii i poszczególnych artykułów, władze zdecydują się na permanentne odcięcie od serwisu. Tak się niestety stało.

W Chinach nie ma już Wikipedii

Rząd w Chinach zdecydował o dołączeniu Wikipedii do listy zablokowanych w kraju serwisów i usług. Tym samym witryna dołącza do Facebooka, Messengera, WhatsAppaoraz wszystkich usług Google, które zostały zablokowane już wcześniej. Włodarze chcą w tej sposób odciąć swoich krajanów od niezgodnych z reżimowym tokiem myślenia. Spierałbym się jednak o skuteczność tych działań.

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby korzystać z narzędzi typu VPN i uzyskiwać dostęp do pożądanych treści. Jest to jednak tylko półśrodek. Pytanie, dlaczego Chiny w ogóle decydują się na wspomniane blokowanie?

Wszystko przez cenzurę. Władze starają się możliwie skutecznie blokować istotne informacje polityczne oraz kwestie światopoglądowe, tak, aby móc manipulować obywatelami. Nie będziemy rozprawiać na temat realnej skuteczności wspomnianych działań, gdyż jest to materiał na osobny wpis. Fakt pozostaje faktem — jeśli wybieracie się do Chin i zamierzacie korzystać z Wikipedii i jej podobnych serwisów, wyposażcie się zawczasu w odpowiednie narzędzia VPN.

Nie wiecie, jak działa rzeczona technologia? Nasz artykuł wszystko wam wyjaśni:

Źródło: Engadget

Related posts

Leave a Comment