You are here
Co to jest VPN i jak działa? W jaki sposób wybrać bezpieczną usługę VPN News 

Co to jest VPN i jak działa? W jaki sposób wybrać bezpieczną usługę VPN

Współcześnie z internetu korzystamy praktycznie na każdym kroku. Trudno obejść się nam bez niego w pracy, nie sposób jest znaleźć odpowiedniej rozrywki bez dostępu do sieci, nie mówiąc już o “zabiciu czasu”, gdy podróżujemy komunikacją. Podczas swoich codziennych aktywności, w sieci pozostawiamy ślady. Mogą być one wykorzystane przez osoby niepowołane – do sprzedaży, danych statystycznych, czy posłużenia się nimi do popełnienia przestępstwa. Nie musimy jednak tkwić bezczynnie i czekać na ich ruch. Mamy możliwość zabezpieczenia się.

Co to jest VPN?

VPN to wirtualna sieć prywatna. Za pośrednictwem stron internetowych i aplikacji VPN możliwe jest wytworzenie szyfrowanego połączenia, które będzie uniemożliwiało przechwycenie danych odbieranych i wysyłanych przez nas podczas transmisji. Za pomocą VPN możliwe jest wykreowanie wirtualnego tunelu, którego zawartość jest niewidoczna dla osób trzecich. Dzięki wykorzystaniu tej technologii możemy korzystać z internetu bezpiecznie, bez obaw o ryzyko wycieku danych. Dane transmisyjne są widoczne tylko dla nas. Nie są ujawniane innym użytkownikom sieci, dostawcom internetu, portalom internetowym, czy serwerom. Bezpieczeństwo sieci – przy korzystaniu z VPN – ocenia się na około 99%.

Dlaczego warto korzystać z VPN?

Podczas korzystania z internetu, nasze dane wędrują poprzez serwer dostawcy internetowego, co sprawia, że są one podatne na przechwycenie zarówno przez niego, jak i różnego typu organizacje, służby, konkurencję, czy rząd. Ich niezabezpieczanie może spowodować, że zostaną one wykorzystane w sposób niezgodny z naszą wolą, a nawet do popełnienia przestępstwa. Przeciętnemu użytkownikowi internetu trudno jest uwierzyć, jak wiele cennych informacji na swój temat, przesyła podczas rutynowego przeglądania internetu. Te pozornie mało istotne dane, mogą być cennym źródłem wiadomości dla hakerów, handlowców, firm i innych podmiotów, które gromadzą lub wykorzystują informacje do własnych celów.

Jak działa VPN?

Przy włączonym VPN połączenie jest ustanawiane przy pomocy szyfrowanego przez aplikację serwera. Dane przesyłane i pobierane za pośrednictwem naszego komputera wędrują poprzez wykreowany przez program tunel, który bardzo utrudnia ich odczytanie. Bez specjalistycznego sprzętu i fachowej wiedzy – a także wystarczającego czasu – zapoznanie się z zawartością transmisji jest praktycznie niemożliwe.

Bezpieczny VPN – czyli jaki?

Na rynku dostępnych jest wiele usług VPN. Na stronie Top VPN możesz zapoznać się z tymi, które osiągają najlepsze wyniki w testach i charakteryzują się najlepszą skutecznością działania. My postaramy się również podpowiedzieć, w jaki sposób używać VPN, aby zapewnić sobie maksymalne bezpieczeństwo.

Metoda uwierzytelnienia

Przy konfiguracji VPN będziesz miał/a możliwość wybrania metody uwierzytelnienia transmisji. Z jej szczegółami będziesz mógł/mogła zapoznać się już na etapie wyboru VPN. Producenci programów oferują wiele różnych metod uwierzytelniania użytkownika przy podłączeniu się do sieci. Jeśli Twój komputer działa na systemie Windows, to najlepszym rozwiązaniem dla niego będzie zaopatrzenie się w VPN z uwierzytelnieniem przy pomocy kart kryptograficznych (EAP-TLS).

Jaki protokół szyfrowania danych wybrać?

Jaki protokół szyfrowania danych wybrać? Oczywiście ten najsilniejszy! Wiele produktów, które codziennie używamy na naszych komputerach, nie są odpowiednio zabezpieczone protokołami i algorytmami kryptograficznymi. Metodą na zwiększenie pewności połączenia będzie wybranie protokołów IPSec – w tym ESP (Encapsulation Security Payload), SSL (Secure Sockets Layer) oraz TLS.

Silne hasła – podstawa bezpieczeństwa

Proste hasła stanowią otwartą furtkę dla cybeprzestrzępców i osób niepowołanych, które chcą poznać delikatne dane prywatne i firmowe. Wiele aplikacji ma możliwość zablokowania wpisywania prostych haseł (słownikowych). Niektóre umożliwiają tworzenie haseł w postaci pełnych zdań, co może znacznie utrudnić proces ich deszyfracji. O silnych hasłach pamiętaj nie tylko w pracy, ale również w domu. Pamiętaj, również, aby nie powtarzać tych samych szyfrów do różnych usług. W przypadku uwierzytelniania VPN przy pomocy hasła wybierz inne do swojej skrzynki mailowej i konta bankowego. Jeśli pokusisz się o pójście na skróty, osobom trzecim znacznie ułatwisz przejęcie Twoich pozostałych zasobów.

Pamiętaj o bezpieczeństwie korzystania z sieci

Zagrożenia podczas przeglądania internetu, czają się na nas zwłaszcza wtedy, gdy korzystam z publicznych sieci. Mając możliwość darmowego podłączenia się do internetu wielu z nas nie może się wprost oprzeć. Lekkomyślnie zgadzamy się na wszystkie warunki, a to może być pierwszym krokiem do instalacji oprogramowania szpiegującego, jak i później ataku hakerskiego. Podłączając się do sieci darmowych bądźmy uważni i zabezpieczajmy swoją aktywność przy pomocy VPN. Oprócz VPN warto również zawsze zapytać się obsługę kawiarni, czy hotelu o nazwę sieci, co pozwoliło nam zweryfikowanie tego, czy podłączamy się do właściwego hotspotu.

Related posts

Leave a Comment