C.H.I.P. – komputer za 9 dolarów, który mieści się w dłoni

Wraz z rozwojem internetu pojawiają się coraz bardziej śmiałe projekty technologiczne z kategorii „Do It Yourself”, co tłumaczymy na „zrób to sam”. Użytkownicy dzięki Youtube i internetowym tutorialom budują i miniaturyzują wszystko, co się da. Niedługo będzie można kupić już prawie gotowy do użytku układ, który spełnia zadanie pełnego zestawu komputerowego, który zaczął właśnie jako projekt DIY.

Najbardziej okrojona wersja układu, który nazywa się C.H.I.P., ma kosztować 9 dolarów i obecnie jest w trakcie tworzenia, a konkretnie w fazie fundowania na znanym i lubianym serwisie startupowym Kickstarter. Twórcy zakładali kwotę 50. 000 dolarów potrzebną do startu przedsięwzięcia, jednak obecnie ich licznik na Kickstarterze wskazuje już ponad 630 tysięcy dolarówUkład mieści na jednej kości procesor z wbudowanym układem graficznym o częstotliwości 1 GHZ, pamięć RAM o pojemności 512 mb oraz 4 GB pamięci dyskowej. Układ domyślnie chodzi na bardzo lekkiej wersji Linuxa, jest zaopatrzony w interfejs bluetooth i Wi-Fi (co jest imponujące ze względu na wielkość układu). C.H.I.P sam w sobie jest gotowy do użytku, wystarczy wyprowadzić z układu kabel zasilający. Oprócz tego będą dostępne przejściówki na interfejs HDMI oraz VGA tak żeby móc podłączyć kość do każdego rodzaju wyświetlacza.

Dla osób potrzebujących tanich i małych rozwiązań C.H.I.P. jest idealny; na układzie można używać od razu pakietu LibreOffice, grać w gry (tak, tak samo jak drukarki i kalkulatory odpala quake’a i doom’a) i surfować po internecie. Dodatkowo, twórcy reklamują kość jako przenośny komputer (przy rozmiarach porównywalnych do IPodów Nano), który zabierzemy wszędzie dzięki obudowie PocketC.H.I.P., zapewniającej kości zasilanie z osobnego akumulatora (3000 mAh ma starczyć na ponad 5 godzin użytkowania), własny ekran oraz miniaturową klawiaturę. To ambitny projekt, życzymy twórcom powodzenia.

Źródło: kickstarter via engadget

Wszystkim potrzebującym małego komputera na teraz, polecamy niezawodną Yogę.

Dodaj komentarz

6488 More posts in News category
Recommended for you
Historia gameingu na świecie: od początków do najnowszych wynalazków

Gaming to zjawisko, które od ponad półwiecza skutecznie przyciąga uwagę milionów ludzi na całym świecie....