You are here
CCleaner został zbanowany przez sam Microsoft artykuły News 

CCleaner został zbanowany przez sam Microsoft

Gigant z Redmond zdecydował się nałożyć na CCleaner swoistego bana. Strona programu trafiła na tak zwaną czarna listę Microsoftu i choć nie oznacza to permanentnego zablokowania możliwości korzystania z usługi, sprawa wydaje się poważna. Kto wie, może to dopiero początek działań koncernu.

CCleaner
fot. Pxhere

Tytułowa aplikacja była przez lata szalenie popularna, gdyż pozwalała na usuwanie z systemów (początkowo głównie Windows) niepotrzebnych plików, ukrytych „śmieci” oraz czyszczenie rejestru. Niestety, z czasem program zaczął sprawiać problemy. Ba, stał się nawet obiektem oskarżeń o incydenty bezpieczeństwa , a co za tym idzie, jego wiarygodność w oczach użytkowników spadła. Po ostatniej decyzji Microsoftu może być tylko gorzej.

CCleaner zablokowany na forum wsparcia Microsoftu

Microsoft nie był przychylny wspomnianemu wcześniej czyszczeniu rejestru. Wielokrotnie odradzał dokonywania rzeczonych czynności, a już na pewno nie przy użyciu narzędzi takich jak CCleaner. Najwyraźniej ostrzeżenia nie skutkowały zmianą postępowania użytkowników, gdyż firma zdecydowała się nałożyć na program blokadę. Nie, nie taką, jak myślicie.

CCleaner w dalszym ciągu będzie mógł być uruchamiany oraz użytkowany na komputerach pracujących pod kontrolą systemów z rodziny Windows. To od was zależy, czy i w jakim zakresie skorzystacie z jego możliwości. Niemniej, aplikacja, a konkretnie witryna jej dedykowana, trafiła na czarną listę Microsoftu i nic nie wskazuje na to, aby ten stan rzeczy miał ulec zmianie.

Wpisanie CCleaner na listę blokad Microsoftu oznacza, że użytkownicy forum wsparcia systemu nie zobaczą już linków odsyłających do „problemowego” usługodawcy. Tak przynajmniej ustalił serwis HTNovo, który dotarł do informacji o czarnej liście, na którą trafiło tylko 11 domen. Ciężko powiedzieć, dlaczego twórcy „okienek” zdecydowali się na wspomniany krok i czy jest to początek większych ataków wymierzonych w usługę. Pozostaje nam czekać na rozwój wydarzeń.

Korzystacie z aplikacji CCleaner dla systemu Windows?

Źródło: HTNovo

Related posts

Leave a Comment