Chińczycy chcą z Allwinnera zrobić giganta na rynku technologicznym

Allwinner jest znany głównie jako producent niskobudżetowych układów typu System-on-a-Chip (tzw. SoC) stosowanych w najtańszych smartfonach i tabletach. Chiński rząd chce mocno dofinansować m. in. tą firmę, tak, że ma ona szansę stać się gigantem na rynku technologicznym.

Inwestycyjne plany Państwa Środka są związane z jego daleko zakrojoną strategią, zakładającą zbudowanie potężnego własnego sektora technologicznego, który by w swoich własnych ramach był w pełni samowystarczalny i niezależny od jakichkolwiek podmiotów zagranicznych. Innymi słowy chodzi im o to, by najbardziej zaawansowane technologicznie rzeczy mogli od początku do końca wytwarzać w pełni sami, przypuszczalnie też znacząca część tych produktów byłaby docelowo, nie jak dotąd kierowana na eksport, tylko przeznaczana na potrzeby rynku wewnętrznego (a obywatele tego kraju z roku na rok są coraz bardziej majętni). W sam rynek układów scalonych Chińczycy chcą zainwestować  147 miliardów euro! To gigantyczne pieniądze. Oprócz innowacyjności „podbój” ma się dokonywać drogą wzmocnienia własnych firm, ich konsolidacji, przejmowania innych podmiotów i dokonywania fuzji.

Tak też ma być w przypadku Allwinnera, w najbliższym czasie ma się on przypuszczalnie połączyć z  RockChip Electronics (biorąc pod uwagę ogólne zarysy planów, a nie wielkość obydwu korporacji, może właściwiej by było mówić o wchłonięciu…). Ma to być dopiero początek całej serii przejęć spółek krajowych i zagranicznych, które wzmocni tą firmę. Na podstawie tego co wyciekło, a także oficjalnych komunikatów przypuszcza się, że tak rozbudowany Allwinner strategicznie postawi na segment urządzeń ubieralnych i tzw. internet rzeczy i to dla nich właśnie produkować układy scalone. Trudno powiedzieć jakie jeszcze kierunki obierze, ale obserwując dotychczasową skuteczność działania chińskich przedsięwzięć ta obecnie jeszcze dość mało znana marka będzie pewnie za parę lat na ustach wszystkich ludzi z branży.

Źródło: Digitimes.

___________________

Zapraszamy do polubienia naszego profilu na Facebooku oraz zapoznania się z ofertą naszego sklepu internetowego.

Dodaj komentarz

6483 More posts in News category
Recommended for you
Najnowszy sterownik Radeon Software 21.12.1 przygotowany z myślą o Halo Infinite

AMD i 343 Industries współpracowały, aby zapewnić graczom z kartami graficznymi AMD Radeon najlepszą z...