Crowdfunding w Polsce

Biznesplany, mnóstwo dokumentów, przepisów prawnych… to tylko kilka spośród przeszkód, które muszą pokonać młodzi ludzie, marzący o założeniu własnej działalności gospodarczej.

Wydaje się jednak, że największym problemem są pieniądze, gdyż początkujący przedsiębiorcy najczęściej nie mają środków na koszty inwestycyjne. Czy to oznacza, iż innowacyjne pomysły powinny zostać wyrzucone do kosza? Nic z tych rzeczy! Można spróbować, zdobyć na nie fundusze dzięki crowdfundingowi. Co kryje się pod tym tajemniczym pojęciem?

Crowdfunding to zjawisko, które pojawiło się stosunkowo niedawno – w naszym kraju, zaledwie kilka miesięcy temu. Polega ono na reklamowaniu się ze swoimi projektami na specjalnie przygotowanych do tego portalach, dzięki czemu internauci mogą wspierać finansowo wybrane projekty. Takie niewielkie dotacje w ciągu kilku miesięcy mogą pomóc uzyskać nawet kilkaset tysięcy dolarów. Co jest zatem kluczem do sukcesu? Autor takiego przedsięwzięcia powinien w jak najbardziej kreatywny i przekonujący sposób przedstawić go potencjalnemu darczyńcy.

Za jeden z najbardziej znanych portali crowdfundingowych na całym świecie, uznaje się Kickstarter. Znajdziemy tam różnego rodzaju kategorie. Począwszy od sztuki, muzyki i mody, a skończywszy na fotografii, czy grach. Każdy pomysł musi mieć swoją skromną oprawę graficzną, być ciekawie opisany, z uwzględnieniem lokalizacji projektu. Przedstawiciele strony dbają o to, by na bieżąco wyświetlały się informacje o tym, ile funduszy już zebrano na realizację danego pomysłu.

 Jak się jednak okazuje, w Polsce szybko zaczęła rozpowszechniać się moda na crowdfunding, a wraz z nią, także i wzrastać liczba polskich portali, wzorujących się na Kickstarterze. Wspieram.to swoją szatą graficzną bardzo przypomina swój zagraniczny odpowiednik. Za pośrednictwem tej domeny udało już się uzbierać pieniądze na wiele ciekawych inicjatyw, od propozycji organizacji wydarzeń społecznych, takich jak Cosplay, po wydanie książek. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku strony internetowej Polakpotrafi.pl – to właśnie tutaj uzbierano prawie 180 tysięcy złotych, aby sfinansować powrót jednego z najpopularniejszych niegdyś magazynów, Secret Service.

Dodaj komentarz

445 More posts in felietony category
Recommended for you
Subskrypcja VOD
Subskrypcja VOD ma także wady, o których często zapominamy

Ostatnie kilka lat pokazuje, jak łatwo zachłysnąć się czymś nowym i pozornie wygodnym, by nagle...