You are here
Cyberbezpieczeństwo — dziś, jutro i pojutrze artykuły 

Cyberbezpieczeństwo — dziś, jutro i pojutrze

W moje ręce wpadł raport “Future of Crime”, który porusza tematykę zagrożeń związanych z rozwojem nowych technologii. Zapoznając się z wynikami badania oraz wypowiedziami ekspertów, widzę że cyberbezpieczeństwo musi na dobre wpisać się w świadomość osób prywatnych, producentów sprzętu, usługodawców oraz instytucji państwowych. W grę wchodzą nasze pieniądze, zdrowie, a w skrajnych przypadkach — życie.

Cyberbezpieczeństwo

Wspomniany raport liczy sobie sto stron, ale warto zapoznać się z każdą kartą z osobna. Dokument pozwala poznać w sposób obiektywny skale obecnych oraz przyszłych zagrożeń, godzących w cyberbezpieczeństwo. Twórcy badania podzielili raport na trzy części, z których pierwsza odnosi się do aktualnej sytuacji, druga do przyszłości, trzecia zaś skupia się na odleglejszej, ale równie istotnej przyszłości.

Cyberbezpieczeństwo dziś

Zagrożenia, z którymi spotykamy się dziś i które obejmują swoim zasięgiem przyszły okres pięcioletni skupione są wokół wycieków danych w usługach takich jak Uber, ataków hakerskich oraz brakach w infrastrukturze krytycznej, np. sieci energetycznej.

Negatywny wpływ na bezpieczeństwo ma również coraz częściej spotykane zjawisko FakeNews, przez które wielokrotnie dochodzi o ataków dezinformacyjnych. FakeNews powiązane są z działaniami mającymi wywierać naciski polityczne, w tym próbę kształtowania obywatela i kontrolowania jego decyzji wyborczych.

Jutro

Cyberbezpieczeństwo w skali jutra odnosi się od okresu od 6 do 20 lat od dnia dzisiejszego. Rozdział porusza kwestię sztucznej inteligencji i związanego z nią uczenia maszynowego. Raport ostrzega przed rozwojem internetu rzeczy, przez który każde nowe urządzenie jest podłączone do sieci. Sieci, w której “buszują” inteligentne rozwiązania, które z czasem staną się w pełni autonomiczne. Ograniczona kontrola w zakresie bezpieczeństwa lub jej brak, może wpłynąć negatywnie na jakość naszego przyszłego życia.

Już dziś jesteśmy świadkami wycieku danych o dzieciach używających zabawek podłączonych do IoT czy ataków hakerskich na sprzęt taki jak żarówki. Pomyślcie o tym, że w przyszłości istotną częścią internetu rzeczy będą samochody autonomiczne.

Cyberbezpieczeństwo

Cyberbezpieczeństwo pojutrze

Choć raport “pojutrze” odnosi się do okresu od 20 do 50 lat licząc od dzisiaj, wizja wydaje się nader realna i mrożąca krew w żyłach. Tutaj w grę wchodzi hakowanie mózgu, zdalne odczytywanie myśli, a nawet możliwość przejęcia kontroli nad ciałem, również za pomocą zdalnych narzędzi.

Chcąc zapewnić sobie cyberbezpieczeństwo musimy podjąć odpowiednie kroki nie jutro, ani pojutrze, ale dziś. Tworząc nowe narzędzia, programy oraz urządzenia powinniśmy uwzględniać kwestie cyber zagrożeń. Z pełnym raportem możecie zapoznać się TUTAJ.

Źródło

Related posts

Leave a Comment