You are here
Debiut 5G w Play już na początku 2020 roku. Spryciarze artykuły News 

Debiut 5G w Play już na początku 2020 roku. Spryciarze

Uruchomienie w Polsce sieci 5G planowane jest nie wcześniej niż w drugiej połowie przyszłego roku. Okazuje się jednak, że jeden z naszych operatorów znalazł furtkę, która może pozwolić mu wdrożyć nowy standard znacznie szybciej. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, sieć 5G w Play zadebiutuje już na początku 2020 roku.

5G w Play
fot. Pxhere

Fioletowych wielokrotnie wyśmiewano za kampanię 5G Ready. Czy słusznie? Jak się okazuje niekoniecznie, gdyż pasmo 2100 MHz, które dotyczyło rzeczonego 5G Ready, ma posłużyć do uruchomienia 5G w Play. Pozostali operatorzy muszą czekać na aukcje częstotliwości oraz pasmo dostarczane przez spółkę „Polskie 5G”. Pomysł jest genialny w swojej prostocie.

5G w Play wystartuje za kilka miesięcy

Gazeta Wyborcza poinformowała o tym, w jaki sposób Play zamierza udostępnić swoim użytkownikom sieć 5G znacznie szybciej niż konkurencja. Metoda na „ominięcie” aukcji częstotliwości od 3,4 GHz do 3,8 GHz, do której przystąpią z pewnością Orange oraz TMobile, jest dla mnie mistrzostwem trollingu. Okazuje się bowiem, że do wspomnianego wdrożenia zostanie wykorzystane pasmo 2100 MHz wykorzystywane od dawna przez fioletowy telekom.

Pasmo 2100 MHz służy dziś jako nośnik 4G LTE (Advanced) i co ciekawe, Play wielokrotnie określał je mianem 5G Ready. Wtedy wszyscy wytykali operatorowi, iż nie jest to prawdziwe 5G. Faktycznie, nie było, ale być może będzie. Operator złożył do UKE (Urzędu Komunikacji Elektronicznej) wniosek o uruchomienie sieci 5G w Play na terenie trójmiasta. Sprawa, co oczywiste, dotyczy bezpośrednio pasma 2100 MHz. W razi zgody, Play może wystartować z nowym standardem już na początku przyszłego roku.

Pozostali będą musieli poczekać przynajmniej do połowy 2020. Warto jednak zaznaczyć, że opisywane wdrożenie 5G w Play dotyczy wyłącznie Trójmiasta. Niemniej, cała sprawa jest dowodem sprytu operatora.

Źródło: Gazeta Wyborcza

Related posts

Leave a Comment