You are here
Departament Handlu USA wstrzymał blokadę Huawei do sierpnia artykuły News 

Departament Handlu USA wstrzymał blokadę Huawei do sierpnia

Jeśli jako użytkownicy smartfonów Huawei obawialiście się, że w zawiązku z blokadą USA nie otrzymacie już żadnych aktualizacji ani łatek bezpieczeństw, możecie spać spokojnie. Przynajmniej do 19 sierpnia. Amerykański Departament Handlu odroczył część skutków blokady o trzy miesiące.

Huawei
fot. Pxhere

Decyzja Departamentu Handlu USA o wpisaniu Huawei na czarną listę podmiotów, z którymi w dużym uogólnieniu nie mogą współpracować amerykańskie firmy, wywołała istną burzę. Jednym z pierwszych koncernów, który jako pierwszy powiedział Chińczykom „Pa”, był Google i to właśnie brak współpracy z tym przedsiębiorstwem może okazać się tragiczny dla Huawei. Szerzej o sprawie pisaliśmy Tutaj i Tu. Zachęcam do sprawdzania materiałów i zapoznania się z kontekstem. Tymczasem pragnę poinformować, że administracja Trumpa nieco poluzowała skutki wpisania na czarną listę i czasowo odroczyła pewne zależności. Skorzystają na tym obecni użytkownicy smartfonów Huawei.

Aktualizacje i łatki smartfonów Huawei tylko do sierpnia

Uściślijmy — odroczenie części skutków nałożenia na Huawei blokady, nie oznacza rezygnacji z działań. Firma dostała dodatkowe trzy miesiące na dostosowanie się do obecnej sytuacji, ale nie sądzę, że Trump uczynił to dla dobra Chin. W grę wchodzi raczej bezpieczeństwo wielu użytkowników, którzy mogliby zostać odcięci od aktualizacji oraz wsparcia. Na czym więc polega ustępstwo Departamentu Handlu USA?

Otóż Google, podobnie jak inne przedsiębiorstwa będzie mogło kontynuować współpracę z Chinami do dnia 19 sierpnia 2019 roku. Warto nadmienić, że w grę wchodzi jedynie częściowa współpraca w zakresie wsparcia urządzeń mark Huawei oraz Honor. Oznacza to, że użytkownicy smartfonów wspomnianego producenta, wprowadzonych do sprzedaży do ostatecznego terminu wprowadzenia blokady, otrzymają pełne wsparcie w zakresie aktualizacji oraz łatek bezpieczeństwa. Urządzenia wydane po 19 sierpnia będą pozostawione same sobie… przynajmniej w kwestii współpracy z Google.

Na usta rzuca się pytanie o to, kto teraz kupi sprzęt Huawei. Firma ma poważne problemy i ciężko stwierdzić, jak zakończy się cała sprawa. Zważając na dobro klientów, liczę po cichu na to, że sprawa zostanie załagodzona i stosunki na linii USA — Chiny ulegną poprawie. Szkoda, żeby skutki wojny handlowej spadały na niewinne osoby.

Nowe smartfony znajdziecie w naszym sklepie internetowym, wchodząc pod ten adres.

Źródło: Reuters

Related posts

Leave a Comment