You are here
Diablo w przeglądarce – zagraj w kultową grę już dziś! Gry pc 

Diablo w przeglądarce – zagraj w kultową grę już dziś!

Pięknych czasów dożyliśmy, bo od dziś można grać w Diablo w przeglądarce internetowej. Nie potrzebujemy tak naprawdę niczego, oprócz oczywiście pełnej wersji gry, którą kiedyś kupiliśmy. Bo w życiu nie ma nic za darmo, ale jeżeli ktoś ma ochotę wypróbować, jak produkcja działa w tej wersji, może skorzystać z wersje shareware.

Diablo w przeglądarce
Fot. Blizzard

Blizzard wiedział co robi, kiedy zabrał się za rozwijanie marki Diablo. Produkcja przez wiele lat była jednym z sztandarowych przykładów na to, jak powinien być rozwijany gatunek action-RPG oraz częściowo wyznaczał trendy dla innych tego typu gier. Ostatnio ogłoszono, że kolejna część zmierza na urządzenia mobilne, co oczywiście nie spodobało się większości fanów. Głównie dlatego, że sam tytuł nie jest zwykłym hack and slash, ale czymś znacznie więcej. Teraz ci, którzy nie mieli okazji spróbować swoich sił w produkcji, mogą to zrobić w przeglądarce.

Diablo w przeglądarce

Trzeba zaznaczyć, że samo Diablo w przeglądarce, nie jest wersją darmową. Nie ma więc możliwości przejścia całego tytułu, bez wydawania kilku złotych. Jeżeli mamy być dokładni, to bez wydawania 34.99 złotych w Diablo w tej wersji nie pogramy. Otóż możliwość grania w wersję przeglądarkową uzależnione jest od posiadania jej pełnej, normalnej wersji. Platforma, na której da się odpalić tytuł, pozwala na rozegranie wersji shareware, czyli tak naprawdę tylko dwóch pierwszych poziomów oryginalnego Diablo. Jeżeli nie posiadamy takowego, to można go kupić od niedawna na GOG w podanej wyżej cenie.

Wtedy wystarczy wejść na tą STRONĘ, przeciągnąć na nią odpowiedni plik (DIABDAT.MPQ) z katalogu z grą i gotowe. Podobnie działa to z wersją shareware, którą można ściągnąć bezpośrednio ze strony i która waży około 50 MB. Za produkcję Diablo w przeglądarce odpowiada studio Rivsoft, które tworzyło między innymi Character planer dla trzeciej odsłony serii. Osoby pracujące w studio postanowiły odświeżyć oryginał i przepisały niektóre fragmenty kodu tak, by dało się odpalić grę z wykorzystaniem przeglądarki internetowej. Poprawiono także niektóre błędy, więc można spokojnie uznać, że mamy do czynienia z czymś zupełnie nowym. Minusem jest to, że jeżeli chcielibyśmy pograć w multiplayer, to nie zrobimy tego z poziomu przeglądarki. Za to szybki wypad do piekła, kiedy jesteśmy w pracy i mamy kilka minut przerwy, jest jak najbardziej możliwy.

Kultowa gra od Blizzard

Minęły już dwadzieścia trzy lata od premiery pierwszego Diablo, które ukazało się wtedy na komputery osobiste. Dwa lata po tamtym wydarzeniu, tytuł trafił także na konsolę PlayStation, ale nie oszukujmy się, Diablo zawsze było kojarzone z PC-ami i tak już chyba zostanie, choć oczywiście w produkcje można grać także i na konsolach. Pierwsza część serii dziś uznawana jest za prekursora gatunku i trudno się z tą opinią nie zgodzić. Blizzard North stworzyło bowiem tytuł, który nie tylko wciągał swoją fabułą, ale także oferował rozgrywkę na niespotykanym dotychczas poziomie. Gracze mogli przemierzać miasto Tristam oraz jego okolice, ale i zawitali także pod ziemię.

Część ze skarbów, które można było znaleźć w grze, generowana była losowo. Tak więc jej kilkukrotne przechodzenie było za każdym razem czymś ekscytującym. Dodajmy do tego naprawdę mroczną i klimatyczną oprawę, która jak na tamte czasy była czymś odrobinę kontrowersyjnym. Już sam tytuł mógł wzbudzać obiekcje u niektórych nadopiekuńczych rodziców. Możliwość grania w Diablo w przeglądarce to ciekawe doświadczenie, które co niektórych graczy przeniesie do czasów dzieciństwa. Oczywiście grafika mocno się zestarzała, ale nie oznacza to, że sama rozgrywka nie przyniesie przyjemności.

Nowe komputery oraz konsole i gry, znajdziecie w naszym sklepie internetowym, wchodząc pod ten adres.

Źródło: Diablo Rivsoft / PC Gamer / Blizzard / Opracowanie własne

Related posts

Leave a Comment