You are here
Facebook będzie cię nagrywał w domu? Oto Facebook Portal. artykuły News 

Facebook będzie cię nagrywał w domu? Oto Facebook Portal.

Obecnie mamy dostęp do dużej ilości rzeczy, które są nazywane „inteligentnymi”. Wśród nich możemy znaleźć głośniki od Google czy Amazon, ale nie brakuje też inteligentnych lodówek czy pralek. Facebook także próbuje swoich sił i teraz pokazuje nowe urządzenie, które ma pomóc w kontakcie z najbliższymi. Oto Facebook Portal oraz Portal+.

Facebook Portal

Obecnie trudno znaleźć kogoś, kto nie ma konta na Facebooku. Wszak to portal, którego jednym z zadań jest zbliżanie do siebie ludzi. Nie tylko znajomych, ale także i rodziny, bo przecież nic tak nie cieszy, jak zostaniemy oznaczeni na zdjęciu przez wujka z Norwegii. Oczywiście sam portal ma plusy, ale zdaje się, że już dawno zatracił swoje pierwotne przeznaczenie i obecnie mało kto korzysta z niego do tego, by utrzymywać kontakty. To trochę jak w dowcipie z lodówką, gdzie zagląda się do niej co kilka minut, by stwierdzić, że nic nowego się tam nie pojawiło. Widocznie nadszedł czas zmian, albo założyciel Facebooka chce od nas czegoś więcej.

Facebook Portal

Czy w sytuacji, kiedy posiadamy smartfona, potrzebujemy dodatkowego urządzenia do tego, by nawiązać z kimś wideo połączenie? Nawet jeżeli nie mamy telefonu komórkowego, możemy przecież skorzystać z laptopa. Widocznie ktoś stwierdził, że potrzeba czegoś dodatkowego, bo inaczej nie powstał by Facebook Portal, który w największym skrócie można opisać tak: ekran do wideo rozmów. Portal wygląda trochę jak tablet, ale raczej niewiele ma z nim wspólnego oprócz wielkości. Wprawdzie można za jego pomocą odpalić Spotify czy obejrzeć film na Facebook Watch, ale to samo można zrobić z poziomu telefonu. Jakie ma więc plusy to urządzenie?

Facebook Portal jest inteligentny. Tak przynajmniej go przedstawiono, a objawia się to za pomocą tego, jak dopasowuje się do naszych ruchów i potrzeb. Ustawiając urządzenie w salonie czy kuchni, to nagrywa nas i śledzi nasze ruchy podczas wideo rozmów. Kamera wyposażona ma być w obiektyw szerokokątny, który rozpoznaje twarze oraz docina kadr tak, żeby był on jak najwęższy i nikt inny się w nim nie znalazł. Jeżeli już się jednak znajdzie, kadr staje się szerszy. Kamera śledzi nasze ruchy i przesuwa wyświetlany obraz, więc jeżeli ktoś lubi chodzić po pomieszczeniu w każdą ze stron, Portal za tymi ruchami ma nadążyć. Mikrofon umieszczony w urządzeniu ma wyłapywać najlepiej nasz głos, a niwelować dźwięki z otoczenia. Dodatkowo sprzęt ma wbudowanego asystenta głosowego – tym razem jest to dobrze znana Alexa. Żeby ją uruchomić, wystarczy powiedzieć „Hej Portal”.

Facebook Portal i Portal+

Co z prywatnością?

Facebook chyba jest świadom tego, że ich portal nie miał ostatnio dobrej prasy. W końcu co jakiś czas słyszymy o tym, że jakieś dane „wyciekły” albo ktoś próbował się włamać. Dlatego w przypadku Facebook Portal prywatność ma być jedną z największych zalet. Kamera oraz mikrofon mają być wyłączane za pomocą jednego przycisku, a ich włączenie będzie wymagało od nas podania hasła. Do opakowania ma być także dołączana specjalna zaślepka, która fizycznie zablokuje kamerę oraz mikrofon.

Kamera w Portal ma działać niezależnie od serwerów Facebooka oraz nie być wyposażona w system rozpoznawania twarzy. Dźwięki oraz nagrania nie są przetrzymywane przez portal, chyba, że zostaną poprzedzone komendą „Hej Portal”, czyli uruchomieniem asystenta głosowego. Historię jednak można usunąć logując się na portalu i wchodząc w dziennik aktywności. Podstawowa wersja, czyli Facebook Portal ma wyświetlacz o przekątnej 10 cali, co przekłada się na rozdzielczość 1280×800 pikseli. Większa wersja urządzenia, czyli Portal+, ma już ekran 15 calowy. Tutaj rozdzielczość wynosi 1920×1080 pikseli. W przeciwieństwie do podstawowej wersji, ta może być ustawiona także w poziomie.

Ile przyjdzie nam zapłacić za te urządzenia? Cóż, można już składać pierwsze pre-ordery będąc mieszkańcem Stanów Zjednoczonych. Podstawowa wersja kosztuje 199 dolarów, czyli około 750 złotych. Portal+ to już wydatek 349 dolarów, czyli… 1300 złotych.

Urządzenia, które posłużą wam do wideo rozmów i nie kosztują tyle, co Facebook Portal, znajdziecie w naszym sklepie internetowym.

Źródło: Facebook Portal

Related posts

Leave a Comment