Project xCloud

Project xCloud – gry z Xbox na Twoim smartfonie

Project xCloud wisiał w powietrzu już od jakiegoś czasu i tylko czekaliśmy na to, aż Microsoft publicznie go ogłosi. Zapowiadano już usługę, która pozwoli na granie w najlepsze tytuły AAA na smartfonach oraz tabletach. Teraz to zaczyna się ziszczać, choć do tego, żeby osiągnąć pełnie szczęścia, minie jeszcze sporo czasu.

Project xCloud

Streaming gier zdaje się być przyszłością branży rozrywki, a ruch ze strony Microsoft tylko to potwierdza. Zresztą nie chodzi tylko o same gry, bo przecież coraz więcej usług przenosi się właśnie do Internetu. To było do przewidzenia, bo ciężko teraz dostać jakikolwiek program na fizycznym nośniku. Czyżby przyszłość miała być zupełnie ich pozbawiona? Raczej nie, ale można podejrzewać, że będzie ich produkowanych znacznie mniej. Uruchomienie przez Microsoft kolejnej usługi zdaje się to tylko potwierdzać.

Project xCloud

Ostatnio Google ogłosiło, że chce zająć się streamingiem gier, ale zrobiło to w swoim stylu, czyli za pomocą przeglądarki. Ich Project Stream różnił się będzie od Project xCloud od Microsoft, choć jego założenie jest podobne. Chodzi o to, by dać jak największej liczbie osób możliwość grania w produkcje AAA, niezależnie od tego, jaki sprzęt posiadają. W przypadku usługi Google odejdzie konieczność posiadania blaszaka z najwyższej półki, bo będzie mógł go zastąpić każdy komputer z dostępem do Internetu. Microsoft poszedł o krok dalej.

Podczas tegorocznej konferencji E3 2018 w Los Angeles ze sceny padły znamienne słowa o tym, że każdy gracz będzie mógł cieszyć się najlepszymi grami, niezależnie od wybranej platformy. I nie chodziło tutaj tylko o PC-ty czy konsole. Microsoft nie miał też na myśli specjalnych urządzeń, które potrafią streamować rozgrywkę na ekran telewizora, jak robi to chociażby NVidia Shield. Project xCloud ma także działać na zasadzie rozgrywki w chmurze, ale jej strumieniowanie ma odbywać się na smartfony. I to każde, niezależnie od tego, jakie mają w sobie „bebechy”. To zapewne zostanie jeszcze doprecyzowane, ale podejrzewamy, że nawet budżetowe telefony będą w stanie udźwignąć nową usługę od Microsoft.

Jak działa Project xCloud?

Streamowanie gier z platformy Xbox na urządzenia mobilne ma być możliwe dzięki sieci serwerów Azure. Chodzi oczywiście o technologię opartą na chmurze. Najbliżej Polski rozlokowane są serwery Azure w Niemczech, ale przecież usługa działa także i u nas, więc są duże szanse na to, że Project xCloud także pojawi się w kraju. Nie wiadomo kiedy jeszcze mogłoby to nastąpić, bo Microsoft pierwsze publiczne beta testy rozpocznie dopiero w 2019 roku. Jednak już teraz prowadzone są wewnętrzne programy, gdzie ostro testowane są rozwiązania.

Bardzo ważne jest to, że Project xCloud nie będzie działał tylko na wybranych przez Microsoft produkcjach, ale na dużej większość z nich. Już dziś ma funkcjonować na ponad 3 tysiącach z nich, a później na każdej kolejnej, która ujrzy światło dzienne. Sam proces przenoszenia gier do chmury i stremowania ich na smartfony, zaczął się w Microsoft już dawno. Sama gra będzie obsługiwana za pomocą kontrolera, a nie ekranu. Ten podłączony do smartfona będzie za pomocą Bluetooth lub kabla. Ten zabieg ma spowodować, że gracze będą mogli mieć zbliżone doświadczenia do tego, co przeżywają konsolowcy. Samo to, zapewni także znacznie mniej pracy developerom przygotowującym produkcje na Xbox. W końcu nie będą musieli tworzyć specjalnego interfejsu pod obsługę wyświetlaczy dotykowych.

Wprawdzie Project xCloud jest jeszcze daleki do finalizacji i działania w pełni, ale to bardzo ważny ruch dla całej branży związanej z grami. Szczególnie, że sama usługa ma działać także na łączach, które nie są wybitnie szybkie. Obecnie testowane są na 10 megabitach. Czy to się uda? Miejmy nadzieję, że tak, choć obawiamy się, że fizyczne konsole za kilka lat zniknąć z rynku. Byłaby szkoda, bo przecież wystarczy krótka awaria sieci, a pozbawieni zostaniemy wszystkiego.

PC-ty oraz konsole znajdziecie w naszym sklepie internetowym pod tym adresem.

Źródło: Microsoft Project xCloud

 

Dodaj komentarz

3830 More posts in artykuły category
Recommended for you
HP OMEN 27c Gaming Monitor – nowy monitor dla najbardziej wymagających graczy

HP prezentuje OMEN 27c Gaming Monitor dla najbardziej wymagających graczy Firma HP wciąż udoskonala i...