Glonass.

Coraz częściej czytając specyfikacje interesującego nas smatfrona natykamy się na pewną informacje, a mianowicie telefon poza GPS posiada jeszcze możliwość lokalizowania pozycji poprzez Glonass. Co to właściwie jest i czym się różni od GPS?

gpsrrt750x300

Podobnie jak Global Positioning System, jest to satelitarny system nawigacji, lecz nie został on opracowany przez Departament Obrony Stanów Zjednoczonych, a przez Rosjan. Obecnie składa się on z 24 satelitów rozmieszczonych na trzech orbitach. GPS natomiast posiada ich aż 31, co wcale nie przekłada się na większą dokładność.

Zastosowanie tego systemu w smartfonach nie ma jednak na celu wyparcia amerykańskich satelitów, a jedynie uzupełnienie ich. Dzięki Glonass znacząco zwiększy się szybkość oraz dokładność określania naszej pozycji. Szczególnie odczuwalne będzie to dla kierowców poruszających się w dużych aglomeracjach miejskich, gdzie zagęszczenie wysokich budynków utrudnia nawiązanie połączenia z satelitami GPS.

Jak widać Rosjanie wcale nie chcą odstawać od Amerykanów na polu określania położenia i trzeba przyznać, że udało im się zgrabnie wślizgnąć ze swoim systemem satelitarnym do popularnych urządzeń mobilnych. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

3829 More posts in artykuły category
Recommended for you
Tomb Raider
Nowa gra mobilna Tomb Raider. A kiedy kolejna wersja tej popularnej gry video?

Minęły już dwa lata od ostatniej gry z bardzo popularnej serii Tomb Raider i wielu...