Glonass.

Coraz częściej czytając specyfikacje interesującego nas smatfrona natykamy się na pewną informacje, a mianowicie telefon poza GPS posiada jeszcze możliwość lokalizowania pozycji poprzez Glonass. Co to właściwie jest i czym się różni od GPS?

gpsrrt750x300

Podobnie jak Global Positioning System, jest to satelitarny system nawigacji, lecz nie został on opracowany przez Departament Obrony Stanów Zjednoczonych, a przez Rosjan. Obecnie składa się on z 24 satelitów rozmieszczonych na trzech orbitach. GPS natomiast posiada ich aż 31, co wcale nie przekłada się na większą dokładność.

Zastosowanie tego systemu w smartfonach nie ma jednak na celu wyparcia amerykańskich satelitów, a jedynie uzupełnienie ich. Dzięki Glonass znacząco zwiększy się szybkość oraz dokładność określania naszej pozycji. Szczególnie odczuwalne będzie to dla kierowców poruszających się w dużych aglomeracjach miejskich, gdzie zagęszczenie wysokich budynków utrudnia nawiązanie połączenia z satelitami GPS.

Jak widać Rosjanie wcale nie chcą odstawać od Amerykanów na polu określania położenia i trzeba przyznać, że udało im się zgrabnie wślizgnąć ze swoim systemem satelitarnym do popularnych urządzeń mobilnych. 

Dodaj komentarz

3830 More posts in artykuły category
Recommended for you
HP OMEN 27c Gaming Monitor – nowy monitor dla najbardziej wymagających graczy

HP prezentuje OMEN 27c Gaming Monitor dla najbardziej wymagających graczy Firma HP wciąż udoskonala i...