Google Assistant

Google Assistant po polsku? Koniecznie podpisz petycję

Google Assistant jest jednym z najciekawszych i najbardziej rozbudowanych asystentów głosowych dostępnych na urządzeniach mobilnych. Niestety, nie porozmawiamy z nim w naszym ojczystym języku, gdyż GA zwyczajnie nie jest z nim „kompatybilny. Z pewnością ten stan rzeczy ulegnie zmianie w bliżej nieokreślonej przyszłości, jednak nie musimy biernie czekać na ruch ze strony Google. Chcąc wpłynąć na tempo prac, możemy podpisać się pod specjalnie stworzoną petycją.

Google Assistant

Petycje są świetnym środkiem służącym przekazaniu swojego zadowolenia oraz niezadowolenia (częściej tego drugiego) danej jednostce decyzyjnej. Mało tego — dzięki zbiórce podpisów bardzo często udaje się wyprosić konkretne działania. Czy tak stanie się w przypadku Google Assistant, który do dziś nie “nauczył” się języka polskiego? Całkiem prawdopodobne, więc jeśli choć w minimalnym stopniu wam na tym zależy, podpiszcie się pod wspomnianą petycją. W końcu nic was to nie kosztuje.

Petycja w sprawie Google Assistant

Na rynku mamy wielu asystentów głosowych — Siri od Apple, Alexę od Amazora, Cortanę od Microsoftu, Bixby od Samsunga itd. Można by wymieniać, ale skupmy się na najistotniejszych graczach, wśród których znalazł się również gigant z Mountain View. Google posiada w swoim portfolio w zasadzie dwie aplikacje będące swoistymi asystentami, z tą różnicą, że działają one nieco inaczej. Google Now, bo tak nazwano pierwszą aplikację firmy, działał, a w zasadzie dalej działa w tle i dostarcza potrzebnych użytkownikowi informacji przy pomocy kart. Oczywiście program może być przez nas “przepytany”, ale nie liczcie na porywającą konwersację. GNow odpowie krótko i rzeczowo niczym encyklopedia. Nowszy produkt kalifornijskiego giganta to Google Assistant i tutaj możemy mówić o asystencie głosowym z pierwszego zdarzenia. Naturalne konwersacje z dawką humoru i indywidualnym podejściem do użytkownika zachęcają do korzystania z dobrodziejstwa rozwiązania. Niestety, chcąc cieszyć się funkcjami GA, należy rozmawiać z nim w języku angielskim.

Oznacza to, że jeśli nie możecie pochwalić się znajomością języka obcego, Google Assistant może być dla was narzędziem nieprzydatnym. W zasadzie nawet przy założeniu rozmowy po angielsku, dla nas Polaków używanie GA może być problemowe. Wszystko przez nazwiska i adresy, których niekiedy nie da się wymówić inaczej niż po polsku. Na szczęście pewien jegomość wpadł na pomysł, który może wpłynąć na giganta z Mountain View i przyspieszyć pracę nad wdrażaniem języka polskiego do Google Assistant. Tak, chodzi o petycję, której podpisanie nie kosztuje ani centa i która przy założeniu zebrania wystarczającej liczby głosów może wywołać pozytywny dla nas skutek.

Jest nas coraz więcej

Wspomniana petycja dotycząca języka polskiego w Google Assistant znajduje się pod TYMadresem. W chwili tworzenia wpisu, który właśnie czytacie, licznik osób, które podpisały wirtualny dokument, zatrzymał się na liczbie 2 095. Nie jest to wartość oszałamiająca, ale trzeba odnotować, że liczba osób biorących udział w akcji stale rośnie. Na chwilę obecną należę do grona użytkowników konkurencyjnej dla Androida platformy, ale z urządzeń z tymże systemem korzystam często, dlatego również zależy mi na jak najszybszym dodaniu obsługi języka polskiego. Z tego też powodu gorąco zachęcam was do wzięcia udziału w akcji i dołączenia do osób, które chcą wpłynąć na rozwój Google Assistant.

Dajcie znać w komentarzu, czy uważacie petycję za możliwie efektywny sposób wpłynięcia na decyzję firmy co do implementacji języka polskiego w Google Assistant.

Źródło: Twitter

One Comment

 • Andrzej Raczkowski pisze:

  Asystent głosowy działający w Polsce, rozumiejący i mówiący po Polsku powinien być dostępny jeszcze w tym roku.
  Technicznie całość sprowadza się do 3 rzeczy:
  1. przetwarzanie języka naturalnego – zamiana głosu na tekst (TTS). To działa po polsku od dawna.
  2. zrozumienie tekstu – kategoryzacja intencji. To też żaden problem dla wyuczonej/wytrenowanej sieci neuronowej (sztucznej inteligencji)
  3. wykonanie akcji w zależności od intencji

  Tu jest dowód, że można zrobić asystenta po polsku – tworzymy inteligentny głośnik w Polsce:
  http://www.ai-speaker.com
  https://www.facebook.com/aispeaker
  Andrzej Raczkowski, współtwórca AI-Speaker

Dodaj komentarz

3833 More posts in artykuły category
Recommended for you
Vivo X30 Pro
Rynek smartfonów w 2023 roku

2023 rok będzie przełomowym momentem dla rynku smartfonów. W ciągu najbliższych kilku lat możemy spodziewać...