Google Grafika

Google Grafika dostaje funkcję, której brak był “nieporozumieniem”

Wyszukiwarka Google Grafika to rozbudowane narzędzie, za pomocą którego możemy wyszukiwać między innymi zdjęcia. Problem z grafikami jest taki, że często nie wiemy, do kogo należy zdjęcie oraz na jakiej licencji zostało udostępnione. Firma, po siedemnastu latach od startu usługi postanowiła dodać do niej brakującą funkcję.

Google Grafika

Kilkanaście lat temu niewiele osób zastanawiało się nad prawami autorskimi konkretnych zdjęć tudzież grafik. Internet nie przypominał sieci, z której korzystamy dziś, więc nie powinno zaskakiwać nikogo to, że Google również nie przejmował się kwestiami praw autorskich w swojej wyszukiwarce. Ba, jeśli mamy być z wami szczery, dekadę temu sam nie widziałem większego sensu dodawania napomkniętej przeze mnie na wstępie funkcji do wyszukiwarki. Dziś, świadomość tego, że powstała grafika to czyjaś praca, za którą dana osoba pobiera się wynagrodzenie, jest już większa. Problemowe jest niestety określenie, do kogo tak naprawdę należy dane zdjęcie. Nowość w usłudze Google Grafika może ten problem naprawić.

Google Grafika pozwoli odnaleźć autora zdjęcia

Google Grafika

Jakiś czas temu Google Grafika zaczęła pozwalać na sortowanie wyników wyszukiwania po licencji. Nie działa to jednak zbyt sprawnie. W teorii możemy wybrać pomiędzy zdjęciami komercyjnymi, niekomercyjnymi oraz oznaczonymi do ponownego wykorzystania. W praktyce filtrowanie działa bardzo słabo i bywa mylące. Odnalezienie pierwotnego autora zdjęcia w dalszym ciągu bywa trudne, w efekcie czego użytkownicy chcący odpowiednio oznaczyć wykorzystaną grafikę, nie mogą tego uczynić.

Gigant z Moutain View poinformował za pośrednictwem swojego bloga o nowej opcji Google Grafika — Image Credits. Po kliknięciu w przycisk możemy dowiedzieć się, kto jest twórcą danej pracy (grafiki lub zdjęcia). Jak to często bywa z usługami Google, aktualizacja usługi rozsyłana jest falowo i musicie uzbroić się w cierpliwość.

Źródło: Google

Dodaj komentarz

3830 More posts in artykuły category
Recommended for you
HP OMEN 27c Gaming Monitor – nowy monitor dla najbardziej wymagających graczy

HP prezentuje OMEN 27c Gaming Monitor dla najbardziej wymagających graczy Firma HP wciąż udoskonala i...