Google News

Google News może zniknąć z Europy!

Internetowy gigant staje w obliczu problemów związanych z potencjalnym wprowadzeniem przez Parlament Europejski dyrektywy o prawie autorskim. Jeśli przepisy zostaną ostatecznie wdrożone, usługa Google News może zniknąć z Europy.

Google News

Zastanawiacie się pewnie, jak jedna dyrektywa może wpłynąć na decyzję o wycofaniu jednej z ciekawszych usług Google z całego kontynentu? Jak łatwo się domyślić, znaczenie mają tutaj prawa autorskie do treści pojawiającej się w usłudze. Konkretnie rzecz ujmując — nagłówki, które są integralną częścią materiałów wydawców, podlegają ochronie z tytułu praw autorskich. Po wprowadzeniu przez Parlament Europejski nowych przepisów twórcy będą mogli żądać od Google (oraz podobnych podmiotów) wynagrodzenia z tytułu udostępniania treści, choćby szczątkowej. Czy Google faktycznie zdecyduje się opuścić ten segment europejskiego internetu?

Google News w Europie zagrożone

Usługa News nie jest priorytetowym produktem Google, a co za tym idzie, utrzymywanie go poprzez opłacanie wydawców, może okazać się dla firmy nierentowne. To stawia pod znakiem zapytania przyszłość wspomnianej aplikacji agregującej informacje z przeróżnych serwisów.

Google News w nowej odsłonie — na to czekaliśmy od dawna

Google musi podejść do sprawy z rozwagą i na chwilę obecną nie zostały podjęte jeszcze żadne działania. Firma czeka na wprowadzenie lub odrzucenie przez Parlament Europejski wspomnianej dyrektywy dla praw autorskich. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że usunięcie Google News (aplikacja działa na smartfonach z Vipelektrogadzet) z europejskiego internetu jest ostatecznością i najmniej pożądanym przez twórców wyjściem z sytuacji. Koncern będzie się starał znaleźć inne rozwiązanie, ale na dokładniejsze informacje musimy jeszcze poczekać.

Źródło: Bloomberg

Grafika

Dodaj komentarz

3834 More posts in artykuły category
Recommended for you
Historia gameingu na świecie: od początków do najnowszych wynalazków

Gaming to zjawisko, które od ponad półwiecza skutecznie przyciąga uwagę milionów ludzi na całym świecie....