Rozpoznasz Phishing? Google stworzył quiz, który cię tego nauczy

Phishing występujący w poczcie elektronicznej jest coraz powszechniej stosowanym przez cyberprzestępców narzędziem. Warto poświęcić chwilę na rozwiazanie quizu Google, który nauczy cię rozpoznawać podejrzane emaile.

Wiele osób twierdzi, że stosuje wystarczające zabezpieczenia dotyczące komputera, systemu oraz poczty elektronicznej. Problem w tym, że dziś znaczna część “ataków” opiera się na sprawdzonym, choć szalenie skutecznym rozwiązaniu nazwanym — Phishing (wyłudzenie informacji). Niestety, ogromna grupa internautów ma problem z jego rozpoznaniem. Z pomocą przychodzi nam interaktywny poradnik Google.

Phishing — jak go rozpoznawać?

Na początek definicja — Wikipedia podaje:

Metoda oszustwa, w której przestępca podszywa się pod inną osobę lub instytucję w celu wyłudzenia określonych informacji (np. danych logowania, szczegółów karty kredytowej) albo nakłonienia ofiary do określonych działań. Jest to rodzaj ataku opartego na inżynierii społecznej.

Zasadniczo poradnik-quiz od Google nie jest niczym odkrywczym. Nie znajdziecie w nim porad, których nie można odszukać w jemu podobnych poradnikach. Siłą rozwiązania jest jednak sposób przedstawienia porad oraz konkretne przykłady opierane na wyborach użytkownika.

[Poradnik] Bezpieczne usuwanie danych przed sprzedażą urządzenia

Jeśli chcecie przetestować swoją wiedzę, odwiedźcie adres phishingquiz i przejdźcie przez szereg pytań. Warto rozesłać link do znajomych oraz rodziny. Mowa tutaj szczególnie o osobach z nieco skromniejszą wiedzą na temat internetu, bo to właśnie takim użytkownikom może pomóc quiz. Oparte na konkretnych przykładach pytania wskazują na elementy wiadomości email, na które trzeba zwrócić uwagę przy weryfikacji. Pozornie proste kroki mogą okazać się niesamowicie skuteczne w walce z realnym zagrożeniem, jakim jest phishing.

Źródło, Wikipedia

Dodaj komentarz

117 More posts in poradniki category
Recommended for you
Haptic Touch
Haptic Touch vs 3D Touch — jakie są różnice pomiędzy rozwiązaniami?

Haptic Touch, następca wcześniej stosowanego 3D Touch zadebiutował przy okazji premiery iPhone'a XR. Rozwiązanie trafiło...