Google Nocturne

Google Nocturne, czyli nowy Chromebook na pierwszych renderach

Wygląda na to, że plotki się potwierdziły i gigant z Cupertino faktycznie pracuje nad nowym Chromebookiem. Tak przynajmniej można sądzić po tym, co właśnie wyciekło do sieci. Jeżeli rendery okażą się prawdziwe, powinniśmy dostać naprawdę interesujący sprzęt. Czym dokładnie będzie Google Nocturne.

Google Nocturne

Konferencja Google, na której mamy zobaczyć nowe wersje smartfonów z serii Pixel, została zapowiedziana na 9 października. Oprócz telefonów spekuluje się, że Google zaprezentuje także nowego smartwatcha i przynajmniej dwa Chromebooki. Co do zegarka nie mamy pewności, czy faktycznie jest on w ogóle przygotowywany, ale za to jeden z rzeczonych Chromebooków, a konkretniej jego rendery, przedostał się do sieci. Czy jest na co czekać?

Google Nocturne

Wśród opracowywanych przez giganta modeli, przewijają się dwie nazwy. Jedna to Atlas, a dtuga Nocturne i wygląda na to, że ta ostatnia odnosiła się będzie do nowego wcielania Chromebooka. W końcu minęło trochę czasu i trzeba nadążać za konkurencją, a ostatnio Microsoft pokazał przecież swoje Surface Pro. Google widocznie pozazdrościło mobilności urządzenia i postawiło na rozwiązanie tabletowe, ale z dodatkową, doczepianą klawiaturą. Takie rozwiązanie nie jest nowe na rynku, ale pierwsze tego typu w portfolio Google.

Google Nocturne ma mieć znacznie mniejsze ramki wokół ekranu, niż miał chociażby ostatni Pixelbook, ale to nie powinno dziwić. W końcu sprzęt ma także pełnić rolę tabletu. Znajdą się w nim również głośniki stereo umieszczone na froncie oraz czytnik linii papilarnych. Do głównej bazy, która działała będzie oczywiście na Chrome OS, zostanie dołączona klawiatura Bluetooth, łącząca się z tabletem za pomocą magnetycznych zatrzasków. Sam tablet ma jeszcze złącze USB typu C i prawdopodobnie więcej niż jedno, choć tego na zaprezentowanych grafikach nie widać. Sama klawiatura także wygląda przyzwoicie, a przestrzenie między poszczególnymi klawiszami wydają się na tyle odpowiednie, że praca na Google Nocturne może okazać się wielką przyjemnością.

Google Nocturne

Chorme OS jako przyszłość?

O samej specyfikacji Google Nocturne nie wiadomo jeszcze nic, a przynajmniej nic odnośnie samego sprzętu. Wiadomo za to, że urządzenie miałoby działać na nowej wersji Chrome OS, która coraz mocniej rozwijana jest przez Google. W dobie sprzętów, gdzie klient ma do wyboru albo oprogramowanie Apple albo Microsoft, Google może znaleźć swoją niszę. W końcu ogromna większość smartfonów w jakimś stopniu przyzwyczajona jest do rozwiązań znanych z Androida. Jeżeli komputer ma służyć tylko do przeglądania Internetu, odpowiadania na maile czy obejrzenia filmu, to Chrome OS może okazać się strzałem w dziesiątkę.

Problemem i czymś, czego przeskoczyć się już nie będzie dało, to kwestia ceny. Nie wiadomo jeszcze ile może kosztować Google Nocturne, ale patrząc na to, jak gigant czasem wycenia swoje urządzenia, jesteśmy pełni obaw. W końcu Microsoft Surface Pro porządnie potrafi przetrzepać kieszeń. Jeżeli Google planuje pójść tą samą drogą, to miejmy nadzieję, że jednak się opamięta. Oczywiście znajdą się kupcy na urządzenie nawet wtedy, kiedy będzie ono kosztowało niebotyczne pieniądze, ale co z tymi, którzy szukali będą po prostu zwykłego laptopa. O tym, czy faktycznie 9 października zobaczymy Google Nocturne oraz Atlas, tuż obok Pixel 3 i Pixel 3 XL, przekonamy się już niedługo.

Nowe laptopy, tablety i smartfony znajdziecie w naszym sklepie internetowym pod tym adresem.

Źródło: GSM Arena / Tech Radar / About Chromebooks

Dodaj komentarz

3830 More posts in artykuły category
Recommended for you
HP OMEN 27c Gaming Monitor – nowy monitor dla najbardziej wymagających graczy

HP prezentuje OMEN 27c Gaming Monitor dla najbardziej wymagających graczy Firma HP wciąż udoskonala i...