PlayStation Now

PlayStation Now pozwala od teraz na pobieranie gier. Nie, nie u nas.

Wsteczna kompatybilność to zawsze był temat tabu wśród producentów konsol. Dla klienta oznaczało to tyle, że jego biblioteka gier z poprzedniej generacji staje się bezużyteczna, jeżeli przesiądzie się na nowy sprzęt. Sony próbuje zrobić coś w tym kierunku, a teraz PlayStation Now pozwala na pobieranie gier na dysk. Krok w dobrą stronę?

PlayStation Now

Nie chodzi nawet o to, że gracze darzą starsze tytuły sentymentem. Tak też oczywiście jest, ale chodzi trochę o coś innego. O to, że w momencie przesiadki na kolejną generację, gracz pozbawiony jest rozgrywki na długi czas. Pamiętamy przecież, jak to wyglądało w chwili, kiedy zadebiutowało PlayStation 4. Gier było jak na lekarstwo, więc wiele osób miało w domu po prostu starą konsolę i czekało, aż pojawi się coś nowego.

PlayStation Now

Dopiero jakiś czas temu dotarło do producentów, że użytkownicy konsol chcą na nowych sprzętach odpalać stare tytuły. Niby jest to oczywiste, ale i tak daleko jeszcze do wstecznej kompatybilności. Ograniczenia sprzętowe i nowe architektury robią swoje, bo gdzieś trzeba ciąć koszty. Tak było i w przypadku PlayStation 4, które takiej kompatybilności nie ma. A przynajmniej nie w kwestii korzystania z płyt, bo jeżeli chcemy odpalić starsze tytułu na „plejaku”, to mamy taką możliwość. Niestety, ale nie w Polsce.

Chodzi o usługę sieciową PlayStation Now, która polega na tym, że po opłaceniu subskrypcji, możemy ogrywać klasyczne tytuły z PlayStation 3, a nawet z „dwójki”. Jak rozwiązano problem z kompatybilnością sprzętową? Po prostu rozgrywka odbywa się za pomocą zewnętrznych serwerów, czyli tytułu znajdują się w chmurze. Fizycznie nie mamy ich na dysku konsoli, a przynajmniej nie mogliśmy ich mieć do tej pory. Bo od teraz PlayStation Now pozwala na pobieranie niektórych produkcji na dysk. I jak można się domyśleć, dotyczy to tylko tytułów dostępnych na konsolę PlayStation 4. Jeżeli więc kogoś interesują starsze produkcje to albo musi szukać remasterów albo pozostać przy chmurze. To co zrobiło właśnie PlayStation to krok w dobrą stronę, choć i tak daleko jeszcze do pełnego zadowolenia wśród fanów.

Gry w PlayStation Now

W bibliotece usługi znajduje się ponad 650 tytułów, które można odpalić w chmurze. Wśród nich warto wymienić takie perełki jak Red Dead Redemption, Bloodborne, Yakuza 5, Fallout New Vegas, The Last of Us czy God of War III Remastered. To oczywiście tylko mały wycinek tego, co znajdziemy w PlayStation Now. Brakowało tutaj możliwości pobierania gier na dysk i dobrze, że ta w końcu się pojawiła. Z wiadomych powodów, użytkownicy PC-tów nie będą mieli takiej możliwości. Im pozotaje jedynie chmura.

Wielka szkoda, że PlayStation Now dalej nie jest dostępne w Polsce. Na pewno znalazłoby się wielu chętnych do tego, żeby opłacać abonament. W Stanach Zjednoczonych miesięczna subskrypcja kosztuje niecałe dwadzieścia dolarów, czyli około 70 złotych. Nie jest to może tanio (ponad dwa razy więcej, niż płaci się obecnie za PlayStation Plus), ale nie zapowiada się niestety, żeby w przyszłości miało się to zmienić. Czasem trafiają się promocje, gdzie cena za miesiąc spada do dziesięciu dolarów. Wsteczna kompatybilność to coś, co może pojawić się w nowej generacji konsol, ale dalej trudno nam w to uwierzyć. Byłby to koszta, które mogłoby się nie przełożyć na zarobek firmy. Dodatkowo sprzedaż samej „czwórki” spadłaby okropnie. Niemniej, dobrze jest czasem pofantazjować.

Przypomnijmy, że swoją sieciową usługę z dostępem do starszych produkcji ma także Microsoft, a od niedawna i Nintendo pod postacią Nintendo Switch Online.

Nowe konsole, gry oraz akcesoria, znajdziecie w naszym sklepie internetowym pod tym adresem.

Źródło: PlayStation Now / PlayStation Blog

 

Dodaj komentarz

1245 More posts in Gry category
Recommended for you
Najnowszy sterownik Radeon Software 21.12.1 przygotowany z myślą o Halo Infinite

AMD i 343 Industries współpracowały, aby zapewnić graczom z kartami graficznymi AMD Radeon najlepszą z...