Google sprzedało Motorolę za niespełna 3 mld USD

Nabywcą okazuje się gigant Państwa Środka – Lenovo. Koncern zakupił tytułową markę za kwotę 2.91 mld $, co wydaje się nader atrakcyjną transakcją. Dla przypomnienia, Google wykupując Motorolę uszczupliło swój „portfel” o 12.5 mld USD.

motorola-moto750x300

Przeglądając zachodnie serwisy  technologiczne natrafiłem na informację przez którą wylałem kawę. Moja reakcja wydaje się jak najbardziej uzasadniona, gdyż nawet sprawdzeni analitycy nie byli w stanie przewidzieć sprzedaży Motoroli w tak krótkim czasie od zakupu, szczególnie chińskiemu producentowi komputerów. Wisienką na torcie jest okazyjna cena. Wszystkie wymienione czynniki zawarte w jednym przekazie mogą wywołać szok, prawda?

Teraz na poważnie. To, że Google pozbył się Motoroli nie musi oznaczać końca zarabiania na marce. Firma z Moutain View zatrzyma prawo do większości patentów motoroli, wraz z unikalnymi aplikacjami, znanymi z Moto X.  Lenovo za niecałe 3 mld dolarów stało się właścicielem ponad 2000 patentów, zaś na resztę otrzyma stosowną licencję. Ponadto od teraz znaki handlowe oraz sama marka należą do chińskiego producenta.

Co jest powodem sprzedaży?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na postawione pytanie, lecz z pewnością nie bez pływu na decyzję były straty Google z powodu Motoroli. W trzecim kwartale 2013 roku Motorola była 248 milionów dolarów „pod kreską”. Mimo kiepskiej sytuacji finansowej samej Motoroli, fani marki byli wręcz pewni, że kolejne po Moto X i Moto G urządzenia mogą okazać się perełkami. Tym bardziej zastanawiający jest krok Google.

Lenovo od pewnego czasu nieśmiało wprowadza na rynek kolejne smartfony, lecz daleko im do sukcesów komputerów firmy. Po zakupie Motoroli sytuacja może się poprawić. W jakim stopniu? Tego dowiemy się w przeciągu najbliższych miesięcy.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

6480 More posts in News category
Recommended for you
Tomb Raider
Nowa gra mobilna Tomb Raider. A kiedy kolejna wersja tej popularnej gry video?

Minęły już dwa lata od ostatniej gry z bardzo popularnej serii Tomb Raider i wielu...