You are here
Tłumacz Google stał się inteligentniejszy, co wbrew pozorom jest dla twórców kłopotliwe News 

Tłumacz Google stał się inteligentniejszy, co wbrew pozorom jest dla twórców kłopotliwe

Usprawniony produkt jest zazwyczaj powodem do dumy, nie obaw. W przypadku Tłumacza Google może być jednak inaczej. Dlaczego? Po ostatnich zmianach stał się zbyt dokładny, a programiście nie do końca rozumieją dlaczego.

Google Translate 750x300

Tłumacz Google niekiedy okazuje się zbawieniem dla osób, które mają problem ze zrozumieniem języków obcych. Przyznam, że i mnie zdarza się korzystać z dobrodziejstw rozwiązania. O ile język angielski nie jest kłopotliwy, o tyle wymaganie ode  mnie znajomości Chińskiego byłoby przesadą, dlatego też z powodzeniem wykorzystuje do tłumaczenia „znaczków” tytułową aplikację.

Jak na co dzień sprawdza się  Google Translate? Bywa z tym różnie, ale muszę zaznaczyć, że z roku na rok ten radzi sobie coraz lepiej. Owszem, zdarzają się wręcz przekomiczne tłumaczenia, jednak większość tekstu okazuje się przydatna, szczególnie jeśli zależy nam na szybkości, a nie jakości. Podsumowując – dotychczas bywało średnio, ale jak podaje Google od teraz będzie lepiej… o wiele lepiej.

Tłumacz stał się „inteligentniejszy”

Programowy twór inteligentny? Owszem, wszystko dzięki nowej metodzie uczenia maszynowego zaimplementowanej w usłudze. Jak twierdzą przedstawiciele Google, nowe algorytmy swoją skutecznością dorównują ludzkim tłumaczom i aby dowieść tezy przeprowadzili test…

Na przykładzie 500 tekstów (newsy i rekordy z Wikipedii) sprawdzono różnice w tłumaczeniach pomiędzy ludzkim, a tym dostępnym w usłudze będącej częścią portfolio giganta. Wyniki zaskoczyły wszystkich, gdyż w skali od 0 do 6, człowiek uzyskał notę 5,55 punktu, „robot” zaś 5,43. Różnica znikoma, a co za tym idzie Google Translate należą się brawa.

Problem w tym, że projekanci nowego uczenia maszynowego nie są do końca pewni, dlaczego wyniki są aż tak dobre. Fakt, że wszystko działa lepiej powinien cieszyć, ale niemożność poznania zależności może budzić obawy przed przyszłością sztucznej inteligencji.

Źródło: MIT Technology Review

 

_________________________________________

Zapraszamy do naszego e-sklepu, gdzie znajdziecie szeroki wybór sprzętu w bardzo atrakcyjnych cenach. Polecamy również profil Vip Multimedia na Facebooku.

Related posts

Leave a Comment