You are here
GrayKey niestraszny iPhone’om. Apple wprowadzi do iOS zabezpieczenia przed “policyjnymi włamaniami” artykuły News 

GrayKey niestraszny iPhone’om. Apple wprowadzi do iOS zabezpieczenia przed “policyjnymi włamaniami”

Przez wiele miesięcy policjanci z USA odblokowywali iPhone’y stanowiące dowody rzeczowe za pomocą narzędzia GrayKey. Rozwiązanie było skuteczne, choć jedynie w wybranych przypadkach. Apple nie dało jednak za wygraną i szykuje aktualizacje zapewniającą większy poziom bezpieczeństwa iPhone’ów. Oznacza to, że niebawem organy ścigania stracą możliwość sprawdzania zawartości smartfonów.

GrayKey

iPhone’y są jednymi z najbezpieczniejszych telefonów dla masowego odbiorcy. Z odblokowaniem zaszyfrowanego sprzętu często nie mogli poradzić sobie nawet policyjni informatycy oraz inni pracownicy służb państwowych.

Z czasem pojawił się GrayKey, czyli narzędzie, które pozwala na “włamania” do pamięci urządzenia. Rozwiązanie to musiało powstać, gdyż Apple odmówiło współpracy przy odblokowywaniu urządzeń terrorystów. Firma zasłaniała się swoją polityką bezpieczeństwa. Stworzenie oficjalnego narzędzia mogłoby zagrozić bezpieczeństwu ogółu. Nie myślicie jednak, że powstanie GK zmieniło podejście Sadowników do sprawy. Gigant z Cupertino ponownie uczyni iPhony sprzętem nie do złamania.

Aktualizacja iOS poradzi sobie z GrayKey

Według doniesień Apple zamierza wprowadzić w nadchodzącej aktualizacji systemu iOS funkcję “USB Restricted Mode”. Zabezpieczenie ma działać w banalnie prosty sposób. iPhone po godzinie od ostatniego odblokowania odetnie pełną funkcjonalność portu Lightning i ograniczy go do możliwości ładowania. Jakiekolwiek inne połączenia będą z góry odrzucane. Proste i skuteczne prawda?

Apple nie komentuje na ten moment sprawy, a uściślając — firma Tima Cooka nie zdecydowała się potwierdzić dodania funkcji w iOS 12. Czuję, że policja po raz kolejny będzie miała twardy orzech do zgryzienia.

Źródło: CNET, TheVerge

Related posts

Leave a Comment