VirusMega750x300

Groźny wirus blokujący pliki użytkownika – pomoże jedynie wpłacenie okupu!

Co jakiś czas zostaje wykryty nowy koń trojański, lecz „Filecoder”, o którym informuje laboratorium antywirusowe ESET jest jednym z najgroźniejszych.

VirusMega750x300

Nasz komputer może być zainfekowany na kilka sposobów. Standardowo już należy uważać na podejrzane strony internetowe, a także załączniki do wiadomości mail nieznanego pochodzenia. Prawdziwe zagrożenie kryje się jednak w ataku z wykorzystaniem RDP, czyli zdalnego pulpitu.

Po przejęciu kontroli nad urządzeniem cyberprzestępcy blokują nam dostęp do danych, proponując „usługę” przywrócenia plików po wpłaceniu określonej sumy na wskazane konto. Taka metoda działania jest znana od dawna i teoretycznie można poradzić sobie z takim atakiem bez większego problemu. Niestety, w przypadku opisywanego wcześniej wirusa, sprawa jest bardziej skomplikowana, gdyż stosuje się w nim specjalne algorytmy szyfrujące, uniemożliwiające odzyskanie danych bez podania hasła.

Owszem, możemy pozbyć się Filecodera poprzez wpłacenie „okupu”, którego kwota waha się od 300 Euro w przypadku użytkownika indywidualnego, aż po 3000 Euro, jeśli chodzi o firmy. Niestety, nie mamy pewności czy po uiszczeniu opłaty odzyskamy dane, dlatego warto się zawczasu odpowiednio zabezpieczyć.

Oprogramowanie antywirusowe będzie skuteczne jedynie w przypadku próby zainfekowania komputera poprzez odwiedziny strony www lub otwarcie załącznika email. W przypadku ataku skierowanego na zdalny pulpit na program może sobie nie poradzić, gdyż uzyskując dostęp do naszego PC, cyberprzestępcy mogą zwyczajnie dezaktywować ochronę antywirusową.

Najlepszym sposobem w takim przypadku będzie oczywiście wyłączenie RDP (Remonte Desktop Protokol) lub przynajmniej ograniczenie dostępu do pulpitu z sieci zewnętrznych. W przypadku chęci skorzystania z usługi warto wykorzystać bezpieczne tunele VPN, cechujące się złożonym uwierzytelnianiem.

Dla osób chcących odpowiednio zabezpieczyć swój komputer przed skutkami ataków przygotowaliśmy specjalną ofertę. Zapraszamy do naszego sklepu.

Dodaj komentarz

236 More posts in Aplikacje category
Recommended for you
Jak aplikacje w telefonie ułatwiają życie?

Smartfon ma dziś niemal każdy i to urządzenie, z którym mało kto się rozstaje. Towarzyszy...