HTC Exodus 1 – kupisz go tylko za kryptowalutę

O tym, że HTC planuje wprowadzić na rynek smartfona przeznaczonego dla użytkowników kryptowalut, wiadomo było od maja tego roku. Teraz to już pewne i ci, którzy chcą, mogą zakupić HTC Exodus 1, ale nie zrobią tego za gotówkę. Tutaj firma postawiła sprawę jasno.

HTC Exodus 1

Zanim przejdziemy do tego, co skrywa w sobie nowe urządzenie od HTC, warto się chwilę zatrzymać i zastanowić. Rynek kryptowalut może i stale się rozwija, ale raczej nie jest to coś, co przyciąga tzw. zwykłych klientów. I nawet jeżeli są oni zainteresowani bitcoinami, to mało prawdopodobne, żeby zakupili smartfona z blockchain tylko z tego powodu. Niemniej HTC postanowiło takie urządzenie wypuścić, ale może chodzić tutaj o coś zupełnie innego.

HTC Exodus 1

Obecnie co chwila słyszymy o jakimś wycieku danych. Niezależnie czy chodzi o Facebook, Google czy też jakieś mniejsze serwisy, to zawsze jest problem. W końcu każdy chciałby żeby jego dane osobiste były bezpieczne. Tak samo jak pieniądze, które przecież są siłą napędową tego świata. Ich utrata może być nawet boleśniejsza niż to, że ktoś podwędzi nam hasło do portalu społecznościowego czy dowie się, gdzie kupujemy bułki. Oczywiście oba przypadki są nieprzyjemne i nie ma co ich nawet porównywać. Pewne jest za to jedno. Obecnie bezpieczeństwo powinno stać na pierwszym miejscu i HTC właśnie to pokazało, choć zapewne mało kogo to zainteresuje.

HTC Exodus 1 to pierwszy smartfon w portfolio producenta, który oparty jest na blockchain. Innymi słowy, chodzi o to, żeby dane nie były przechowywane w jednym miejscu, a były rozproszone. To jednak nie wszystko, co oferuje HTC Exodus 1. W smartfonie istnieje pewna przestrzeń, która nie będzie dostępna dla żadnych zewnętrznych system. Chodzi o odcięcie jej nawet od systemu Android, który jak dobrze wiemy, ma też swoje luki. W tej bezpiecznej przestrzeni przechowywane będą klucze kryptograficzne, dane wrażliwe oraz tokeny. Takie rozwiązanie zapewne przyda się tym, którzy chcą aktywnie korzystać z kryptowalut i obracać nimi na porządku dziennym.

Interesujące jest także Social Key Recovery, czyli nowy rodzaj zabezpieczenia, które opiera się na zaufanych osobach z naszego otoczenia. Można podzielić klucze kryptograficzne na kilka ciągów, a te będą udostępnianie naszym znajomym. Jeżeli więc stracimy smartfon, uzyskamy dostęp do naszych środków z wykorzystaniem tego, co mają nasi najbliżsi. Podzielenie tego na kilka osobnych ciągów to dodatkowe zabezpieczenie i jedna osoba nie będzie w stanie nic z tym zrobić.

Specyfikacja HTC Exodus 1

Zacznijmy od wyświetlacza, który ma przekątną 6 cali i wyświetla obraz w jakości Quad HD+ oraz proporcjach 18:9. Pod maską czeka na klientów ośmiordzeniowy Qualcomm Snapdragon 845, 6 GB RAM oraz 128 GB miejsca na dane. Urządzenie wyposażono w dual nano SIM. Trochę dziwne, że smartfon nie działa już na Android 9 Pie, a na Oreo, ale widać nie można mieć wszystkiego. Za to da się go zanurzyć w wodzie do 1,5 metra na 30 minut, czyli ma przyznany certyfikat IP68.

Jeżeli chodzi o aparaty, to tych na pokładzie jest aż cztery. Na fronie znalazło się duo 8 i 8 Mpix. Główny zestaw to już 12 oraz 16 Mpix, a to pozwoli m.in. na nagrywanie filmów w 4K lub 60 klatkach na sekundę. Akumulator ma pojemność 3500 mAh, a za dźwięk odpowiada HTC Boom Sound. Smartfon ma wspierać szybkie ładowanie oraz być wyposażonym w Zion Wallet. I tutaj dochodzimy też do ciekawej sprawy, bo choć można już HTC Exodus 1 zamawiać w przedsprzedaży, to nie kupimy go obecnie za gotówkę.

Jak przystało na smartfona stworzonego do obsługi kryptowalut, właśnie z wykorzystaniem tych środków będziemy mogli za niego zapłacić. Ile? Otóż albo 0,15 BTC albo 4,78 ETH, co w przeliczeniu na złotówki wynosi około 3600 złotych. Jak dobrze wiadomo, wartości kryptowalut mają to do siebie, że mogą szybko się zmienić, więc i cena za HTC Exodus 1 będzie „ruchoma”. Czy znajdą się na niego nabywcy? Oczywiście, że tak. Czy będzie ich dużo? W to raczej wątpimy, ale poczekamy co przyniesie przyszłość.

Nowe smartfony znajdziecie także w naszym sklepie internetowym.

Źródło: HTC Exodus / GSM Arena

Dodaj komentarz

3830 More posts in artykuły category
Recommended for you
HP OMEN 27c Gaming Monitor – nowy monitor dla najbardziej wymagających graczy

HP prezentuje OMEN 27c Gaming Monitor dla najbardziej wymagających graczy Firma HP wciąż udoskonala i...