Komputer w domu

Komputer w domu: potrzebny czy nie?

Ostatnio, w moich rozmowach ze znajomymi coraz częściej pojawia się stwierdzenie “komputer w domu jest mi niepotrzebny, wszystko robię na smartfonie”. Skłoniło mnie to do pewnych przemyśleń i próby określenia, czym jest dzisiejszy komputer osobisty i czy, aby nie trzymamy go w kieszeni spodni zamiast na blacie biurka.

Komputer w domu

Jasne, każdy z nas wie, że smartfon jest dziś sercem naszego cyfrowego życia. To za jego pomocą kontaktujemy się z bliskimi, znajomymi oraz ze współpracownikami. Urządzenie mobilne zastąpiło nam także aparat, kamerę, a nawet odtwarzacz muzyczny. Za jego pomocą dotrzemy w nieznane miejsce, a także poznamy odpowiedzi na nurtujące nas pytania. W pewnym stopniu może stanowić on wspomagające, a nawet podstawowe narzędzie pracy. Nie da się umniejszyć znaczenie tego niewielkiego kawałka elektroniki użytkowej. Nie jestem do końca przekonany, czy inteligentny telefon może zastąpić notebooka, czy PC w zastosowaniach domowych.

W tym komputer w domu nie jest ci potrzebny

Istnieją zadania, które wykonujemy często lub codziennie i na dobrą sprawę nie musimy wykorzystywać do ich realizacji komputera. Kiedyś, chcąc udać się na dłuższą pogawędkę w postaci konwersacji tekstowej lub wideorozmowy, musieliśmy uruchomić GG (Gadu-Gadu) lub Skype na naszym stacjonarnym sprzęcie albo na laptopie. Dziś komunikujemy się głównie przy pomocy smartfonów. Jest to wygodniejsze, gdyż nie jesteśmy ograniczeni jednym konkretnym miejscem. To samo tyczy się wysyłania i odbierania poczty elektronicznej, przy czym mam tu na myśli zarówno korespondencję służbową, jak i tę prywatną.

Oglądanie śmiesznych kotów na YouTube czy czytanie wiadomości z ulubionych serwisów — niezależnie od tego, jak spędzacie wolne chwile, smartfon może skutecznie zastąpić tutaj komputer. W czym jeszcze mniejszy sprzęt okazuje się wygodniejszy lub choćby wystarczający?

  • Zakupy internetowe
  • Wyszukiwanie informacji wszelakich
  • Odtwarzanie muzyki
  • Edukacja
  • Korzystanie z serwisów społecznościowych
  • Inne

Tutaj smartfon sprawdzi się średnio

Powyższe argumenty przytaczało mi kilku znajomych, którzy faktycznie nie używają w domu komputerów. Powody zasadniczo trafiają do mojej świadomości, ale w głowie pojawiły mi się od razu sytuacje, w których komputer w domu może okazać się znacznie wygodniejszy od smartfona.

Komputer w domu

Tworzenie dokumentów na smartfonach nie jest trudne, ale jeśli chcecie stworzyć interesującą prezentację czy efektowne CV, wygodniej i szybciej zrobicie to na komputerze. Problemowe dla smartfonów mogą okazać się archaiczne strony internetowe usług czy nawet urzędów. Wielokrotnie trafiałem na serwisy, których obsługa na smartfonie jest prawie niemożliwa.

Przez moje ręce przewija się spora liczba smartfonów. Nie raz i nie dwa, na użytkowanych przeze mnie sprzętach pojawiały się błędy, w wyniku których musiałem podłączyć je do komputera. Oczywiście, pod warunkiem, że chciałem “naprawić” je sam — szybko i bez wychodzenia domu. Komputer w domu daje takową możliwość. Jego brak oznacza konieczność wizyty w serwisie.

Dajcie znać w komentarzach czy uważacie, że komputer w domu jest urządzeniem niezbędnym, czy możecie zastąpić go smartfonem.

Dodaj komentarz

445 More posts in felietony category
Recommended for you
Subskrypcja VOD
Subskrypcja VOD ma także wady, o których często zapominamy

Ostatnie kilka lat pokazuje, jak łatwo zachłysnąć się czymś nowym i pozornie wygodnym, by nagle...