HIV

Informacje o nosicielstwie HIV udostępniane przez popularny serwis randkowy dla gejów

Aplikacja Grindr, będąca przyjaznym dla społeczności LGBT miejscem, cieszy się popularnością głównie za sprawą rozwiniętych profilów użytkowników. W danych “randkowicza” można było znaleźć informacje o nosicielstwie chorób wenerycznych w tym HIV. Problem w tym, że wspomniane dane były przekazywane firmom trzecim.

HIV

W ostatnim czasie obserwujemy istny wysyp afer związanych z wyciekami danych osobowych użytkowników przeróżnych platform. Najnowsza sprawa dotyczy aplikacji Grindr, która stanowi platformę randkową dla społeczności LGBT. Włodarze usługi wykazali się rażącym naruszeniem dobra użytkowników poprzez przekazanie danych dwóm firmom, z którymi nawiązano współpracę. Oznacza to, że informacje o takie jak nosicielstwo HIV, płeć, rasa, status związku czy dane ID smartfona i pozycja GPS mogła trafić w niepowołane ręce.

Twoje informacje o HIV nie są już prywatne

Jeśli zdarzyło się wam korzystać ze wspomnianej platformy i udostępniliście na swoich profilach dane o nosicielstwie HIV, musicie liczyć się z możliwością upublicznienia wspomnianej informacji. Okazuje się, że włodarze Grindr udostępnili bazę użytkowników firmom Apptimize oraz Localytics. Podmioty, jeśli wierzyć tłumaczeniom, miały zajmować się optymalizacją aplikacji.

Prawda jest niestety taka, że dane przekazano bez wyraźnej zgody użytkowników serwisu. Co gorsze, wspomniane dane mogą posłużyć do identyfikacji konkretnych osób. Anonimowość w dobie internetu jest pojęciem dość kruchym. Wyciek danych tak wrażliwych może skutkować przykrymi konsekwencjami.

HIV i stygmatyzacja

Wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że nosicielstwo wirusa HIV jest u nas postrzegane za coś negatywnego. Wynika to z niskiego stanu wiedzy o chorobie. Ludzie w obawie przez przypadkowym zarażeniem starają się odcinać o nosicieli, co prowadzi do ich izolacji społecznej. Nie każdy chce się więc chwalić wspomnianą informacją, w związku z czym opisywany wyciek wydaje się szczególnie rażący.

Źródło: BuzzFeedNews, Grafika

Dodaj komentarz

3830 More posts in artykuły category
Recommended for you
HP OMEN 27c Gaming Monitor – nowy monitor dla najbardziej wymagających graczy

HP prezentuje OMEN 27c Gaming Monitor dla najbardziej wymagających graczy Firma HP wciąż udoskonala i...