You are here
InPost ostrzega przed fałszywymi SMS-ami będącymi próbą oszustwa artykuły News 

InPost ostrzega przed fałszywymi SMS-ami będącymi próbą oszustwa

Korzystacie z usług InPost? Z pewnością spora część naszych czytelników odpowie twierdzącą. Paczkomaty, które należą do wspomnianego podmiotu, są w Polsce szalenie popularne. Sęk w tym, że cyberprzestępcy próbują wyłudzać pieniądze w drodze oszustwa, podszywając się pod InPost. Firma wydaje ważny komunikat z ostrzeżeniem.

InPost
fot. Inpost

SMS-y tracą na znaczeniu. Dziś konwersujemy za pośrednictwem komunikatorów internetowych taki jak MessengerWhatsApp czy iMessage. Niemniej, leciwy już system wiadomości tekstowych jeszcze długo nie zniknie z powszechnego obiegu. Korzystają z niego między innymi firmy, które wykorzystują go do komunikacji z klientami. Niestety, ciężko rozpoznać, czy SMS nie jest, aby próbą oszustwa. Do takowych dochodzi coraz częściej. InPost zdecydował się nagłośnić sprawę.

InPost ostrzega

Sprawa jest poważna. W grę wchodzą bowiem pieniądze, a konkretnie strata pieniędzy. Możliwe, że całkiem sporych, wiele zależy od wysokości stanu konta ofiary. Skoro jesteśmy już przy „ofiarach”, należy dodać, że poza pieniędzmi tracą one bezpieczeństwo swoich danych. Informacje, niekiedy szczegółowe, trafiają do przestępców, którzy staraj się zrobić z nich użytek. Nie trudno odgadnąć, że mogą one posłużyć do kolejnych oszustw czy innych równie wymyślnych niecnych uczynków. Właśnie dlatego InPost postanowił ostrzec swoich klientów.

Wszystko rozbija się o SMS-y. Otóż niektórzy użytkownicy smartfonów otrzymują wiadomości tekstowe, rzekomo pochodzące od usługodawcy InPost. W ich zawartości pojawiają się linki prowadzące do zainfekowanej domeny inpost24[.]tk. Kliknięcie łącza oznacza możliwość zainstalowania złośliwego oprogramowania Cerberus. Stąd do utraty znacznych pieniędzy droga jest krótka.

Informujemy, że InPost NIGDY nie wysyła SMS-ów z linkami kierującymi do stron poza domeną inpost.pl. — czytamy w informacji InPost

Można jednak uniknąć skutków ataku cyberprzestępców. Wystarczy pamiętać o kilku ważnych kwestiach:

  • Link z wiadomości SMS powinien prowadzić bezpośrednio do Google Play oraz App Store
  • Pobieraj tylko aplikacji ze sklepów Google Play (Android) oraz App Store (iOS)
  • Skorzystaj z aplikacji mobilnej InPost Mobile do śledzenia statusu przesyłki

Źródło: InPost

Related posts

Leave a Comment