You are here
Instagram: wyciekły dane 49 milionów użytkowników artykuły News 

Instagram: wyciekły dane 49 milionów użytkowników

Dane około 49 milionów nieświadomych problemu użytkowników serwisu Instagram znalazły się w chmurze Amazonu. Mało tego — zapisane tam informacje nie były zabezpieczone hasłem i w teorii każdy mógł uzyskać do nich dostęp. Choć taka możliwość została już zablokowana, cała sprawa bulwersuje.

Instagram
fot. Pxhere

Dane są dziś niezwykle cennym dobrem, o które nieprzerwanie toczy się walka. My, użytkownicy usług tudzież urządzeń pragniemy zachowań jak największą prywatność, jednak giganci branży chcą nas z niej możliwie skutecznie obedrzeć. To proste — informacje o użytkownikach można w prosty sposób monetyzować, co wręcz napędza branże. Problem w tym, że czasami trudno zapanować nad potężnymi bazami danych. Instagram jest tego przykładem.

Instagram boryka się z wyciekiem danych milionów użytkowników

Wspomniana baza danych zawierała przeszło 49 milionów wyników, z których mogliśmy dowiedzieć się co nieco o użytkownikach serwisu. Wśród informacji tam zapisanych znalazły się bio, zdjęcia profilowe, lokalizacje, numer telefonu, adres email oraz liczba obserwowanych i śledzących profili. Całkiem pokaźny komplet, który mógł posłużyć między innymi do profilowania userów serwisu Instagram, a finalnie do sprzedaży tychże danych.

Informacje zostały już zabezpieczone. Facebook bada sprawę i jedyne, co udało się na ten moment ustalić to fakt, iż właścicielem bazy jest Chtrbox. Bombjska firma działa w segmencie marketingu social media, a co za tym idzie — ich działania mogły skupiać się na osobach z dużym potencjałem na tym polu. Nie jesteście influencerami? Wygląda na to, że możecie spać spokojnie.

Nowe smartfony znajdziecie w naszym sklepie internetowym, wchodząc pod ten adres.

Źródło: TechCrunch

Related posts

Leave a Comment