You are here
Intel Ice Lake – w końcu nowa generacja procesorów 10 nm artykuły News 

Intel Ice Lake – w końcu nowa generacja procesorów 10 nm

Intel nie miał łatwo ostatnimi czasy, bo na zapowiedziane właśnie przez firmę procesory przyszło nam czekał ładnych parę lat. Zawsze coś stawało na drodze firmie, by osiągnąć swój zamierzony cel. Na szczęście firma zdaje się wychodzić na prostą, a potwierdzić ma to Intel Ice Lake, czyli nowa generacja procesorów, która zmierza na początku do laptopów i urządzeń mobilnych.

Intel Ice Lake

Zapowiedziana przez Intela dziesiąta już generacja procesorów ma być oczywiście najwydajniejszą z dotychczasowych. Jeżeli wszystkie obietnice zostaną spełnione, to faktycznie tak się stanie, a cienkie laptopy oraz urządzenia mobilne zyskają bardzo mocną specyfikację. Co ciekawe, nie są to aż tak wielkie zmiany, jak można by było przypuszczać. Szczególnie, że poprzednia generacja, jeszcze w 14 nm, pojawiła się dobre 4 lata temu. Co więc nowego w procesorach zobaczymy?

Intel Ice Lake

Serie procesorów, które w pierwszej kolejności pojawią się na rynku, należały będą do i3, i5 oraz i7. Maksymalnie zobaczymy tam 4 rdzenie oraz 8 wątków, a taktowanie ma wynosić do 4.1 GHz. Najmocniejsze jednostki będą oferowały do 8 MB cache, a w zależności od sprzętu gdzie będą miały trafić, da się je podpiąć pod 9W, 15W lub 28W. Intel Ice Lake idzie z duchem czasu, więc procesory będą wspomagały uczenie maszynowe oraz mają być wyposażone w moduły zapewniające natywne wsparcie dla WiFi 6. Jedną z ciekawszych rzeczy z pewnością będzie zintegrowany Thunderbolt 3.

A jak wygląda sprawa z wydajnością samych procesorów. Tutaj Intel Ice Lake ma być o około 18 procent szybszy w porównaniu do Intel Sky Lake. Ta wartość powinna robić wrażenie, ale w zestawieniu z procesorem sprzed czterech lat, wygląda to trochę… nijako. Za to sama zintegrowana grafika ma gwarantować wzrost wydajności o około 40 procent, co już jest wynikiem bardzo dobrym. Oczywiście wszystko doskonale wygląda „na papierze”, a jak będzie sprawdzało się w rzeczywistości, przyjdzie nam jeszcze chwilę poczekać. Pierwsze procesory powinny pojawić się w sprzętach dopiero jesienią.

Nowe komputery oraz laptopy znajdziecie w naszym sklepie internetowym, wchodząc pod ten adres.

Źródło: Intel / The Verge / Opracowanie własne

Related posts

Leave a Comment