You are here
Komputery Apple otrzymają nowe zabezpieczenie biometryczne artykuły News 

Komputery Apple otrzymają nowe zabezpieczenie biometryczne

Najświeższy europejski wniosek patentowy Apple pozwala sądzić, iż firma prędzej czy później wprowadzi do swoich komputerów z serii MacBook nowe zabezpieczenie biometryczne. Tym razem elementem autoryzacyjnym byłby skan siatkówki ludzkiego oka.

Zabezpieczenie biometryczne
fot. Pixabay

Konieczność zabezpieczania urządzeń przenośnych przed skutkami niepowołanego dostępu jest dziś sprawą oczywistą. Problem w tym, że zamiast korzystać z bądź co bądź skutecznych PIN-ów czy haseł idziemy na łatwiznę. Zabezpieczenie biometryczne, które chroni nasz smartfon czy komputer, nie jest tak skuteczne, jak tradycyjne wklepywanie ciągu liczb. Fakt, logowanie odciskiem palca lub trójwymiarowym skanem twarzy jest bezsprzecznie wygodniejsze, ale robimy to kosztem bezpieczeństwa. Sensowniejsze wydaje się już użycie do tego celu skanu siatkówki oka i możliwe, że takowy moduł pojawi się za jakiś czas w MacBookach.

Nowe Zabezpieczenie biometryczne MacBooków

Od uzyskania patentu na rozwiązanie do jego finalnego wdrożenia mogą minąć miesiące, a nawet lata. To prawda, ale w tym konkretnym przypadku śmiem twierdzić znacznie szybszą implementację technologii. Sadownicy, chcąc nie chcąc muszą co pewien czas zaskakiwać swoich fanów nowościami. To nie czasy, w których firma uchodziła za pioniera i innowatora. Aby zachować przy sobie rzeszę fanów, trzeba się nieco mocniej postarać i to właśnie czyni ekipa Tima Cooka.

O ile nie czułem specjalnej potrzeby wymiany już kilkuletniego komputera MacBook Pro 13 i nie przemawiały do mnie ficzery takie jak Touch Bar czy Touch ID, o tyle skan siatkówki oka wydaje mi się nader ciekawy. Czuję, że byłby to jeden ze skuteczniejszych bodźców zachęcających mnie do przesiadki na nowszy model. Oczywiście nie stanowiłby on koronnego argumentu.

Ręczne wpisywanie hasła jest irytujące, szczególnie że niemal wszędzie z pomocą przychodzi mi zabezpieczenie biometryczne. Odciska palca, choć w większości przypadków skuteczny, nie sprawdza się w każdej sytuacji. Zabrudzenia, wilgoć, a nawet drobne skaleczenie utrudniają korzystanie z biometrii. Skan siatkówki oka, szczególnie w wykonaniu perfekcyjnego Apple może mieć sens.

Komputery Apple znajdziecie w naszym sklepie internetowym Vipelektrogadzet.

Źródło: Indian Express

Related posts

Leave a Comment