KomunikSzyfr750x300

Komunikatory internetowe gigantów wkrótce z mocniejszym szyfrowaniem – sposób na walkę z próbami inwigilacyjnymi władz?

Redaktorzy serwisu The Guardian donoszą o planowanych działaniach Facebooka, Google, WhatsAppa, a nawet Snapchata mających na celu zwiększenie poziomu bezpieczeństwa, a co za tym idzie ochrony prywatności swoich userów. Czyżby motywacją były ostatnie perypetie Apple, które to nie ugięło się pod pewnymi żądaniami FBI?

KomunikSzyfr750x300

Kilka tygodni temu gigant z Cupertino otrzymał wyraźne polecenie od Federalnego Biura Śledczego z USA, w myśl którego koncern miał stworzyć backdoora dla iOS. Dzięki niemu władze mogłyby „przebić” się przez szyfrowanie i otrzymać informacje o użytkownikach wspomnianej platformy. Jak nie trudno zgadnąć Apple stawia wyraźny opór, a nawet podejmuje kolejne działania mające na celu „utrudnienie” prób inwigilacji użytkowników usług firmy, bo jak inaczej rozumieć zatrudnienie w zespole Frederica Jacobsa, znanego kryptologa.

Co ciekawe, do sadowników dołączają kolejni istotni gracze rynku technologicznego, wśród których znalazł się krytykowany za luki w bezpieczeństwie Snapchat, czy Facebook pragnący zabezpieczyć userów Messengera przed „apetytem” władz. To oczywiście nie wszyscy – do walki przystąpi również samo Google. Jak? Otóż firma rozważa usprawnienie szyfrowania poczty w Gmailu, z tą różnicą, iż pojawi się tutaj możliwość wysyłania wiadomości, do której odczytana niezbędny będzie specjalny klucz (możemy go udostępnić adresatowi). Podobnie prezentuje się kwestia aplikacji Snapchat, ale w przypadku tejże usługi dojdzie także szyfrowanie rozmów głosowych.

 KomunikSzyfr

Guardian twierdzi również, że podobne działania były w planach wymienionych firm już wcześniej. Niestety zostały porzucone, lecz teraz w świetle obecnych problemów z władzami USA i obawą o autonomie swoich usług – mogą one zostać wznowione.

Źródło: Theguardian.

________________________________________________

Zapraszamy do naszego e-sklepu, gdzie znajdziecie szeroki wybór sprzętu w bardzo atrakcyjnych cenach. Polecamy również profil Vip Multimedia na Facebooku.

Dodaj komentarz

6483 More posts in News category
Recommended for you
Najnowszy sterownik Radeon Software 21.12.1 przygotowany z myślą o Halo Infinite

AMD i 343 Industries współpracowały, aby zapewnić graczom z kartami graficznymi AMD Radeon najlepszą z...