To koniec Showmax w Polsce! Będziecie tęsknić?

Prędzej czy później musiało nastąpić to, co właśnie ogłoszono. Koniec Showmax w Polsce będzie miał miejsce z dniem 31 stycznia 2019 roku. Serwis wytrzymał na naszym rynku niecałe trzy lata, a teraz zwija swoje żagle. Czemu to nastąpiło i co z produkcjami wyprodukowanymi specjalnie dla Showmax?

koniec Showmax

Zdawało się, że jakiś czas temu w Polsce zaczęła się złota era, jeżeli chodzi o dostęp do usług VOD. Pojawił się Netflix, Amazon Prime no i wspomniany już Showmax. Zresztą, jego wejście do Polski było szeroko reklamowane praktycznie… wszędzie. Przypomnijmy, że w produkcji, która miała zachęcić do wypróbowania usługi, wystąpił Ewan McGregor. Zdawało się, że Showmax będzie kolejnym wielkim graczem na rynku, ale ten widocznie mocno jego ambicje zweryfikował.

Koniec Showmax w Polsce

Przesłana do mediów informacja prasowa dość jednoznacznie pokazuje, że w naszym kraju o klienta trzeba po prostu walczyć. Nie ma innego sposobu na to, żeby go do siebie przekonać. I nie powinna to być walka, gdzie co chwila daje się dostęp na 30 czy 90 dni do serwisu. Według nas klienta zdobywa się udostępnianymi treściami, które w przypadku Showmax nie były widocznie aż tak zachęcające. Przynajmniej nie na tyle, by opłacało się platformę dalej utrzymywać na powierzchni. Koniec Showmax stał się faktem.

Oto, co napisano w oficjalnym komunikacie:

„31 stycznia 2019 r. Showmax wycofuje się z Polski, a usługa przestanie być dostępna. Jest to następstwem strategicznej wizji właściciela Showmax – Naspers Group, o wycofaniu się z działalności w sektorze rozrywki wideo prowadzonej w ramach MultiChoiceGroup, do której włączony został Showmax.

Pomimo dobrych wyników i popularności serwisu, dalszy rozwój Showmax Polska, jako jedynej firmy działającej w obszarze wideo poza Afryką, nie mieści się w ramach przyjętej strategii zarówno MCG, która koncentruje się na kontynencie afrykańskim, jak i Naspersa. Showmax Africa nadal będzie działać jako część MultiChoiceGroup.

Jesteśmy bardzo wdzięczni wszystkim partnerom, klientom i zespołowi Showmax, którzy wspierali firmę od momentu powstania prawie dwa lata temu i przykro nam, że ta historia się już kończy.” – Magdalena Marzec, manager ds. komunikacji Showmax w Polsce

Gdzie leżał problem?

Jak można wywnioskować z przesłanego komunikatu, sytuacja z ilością subskrybentów nie była jednak taka zła. Wiadomo jednak, że nikt oficjalnie nie potwierdziłby tego, gdyby okazało się inaczej. Showmax miał w swoim katalogu wiele interesujących pozycji. Wśród nich warto wymienić chociażby polski serial Rojst czy większość z filmów Wojciecha Smarzowskiego. Platforma oferowała także dość bogaty zestaw produkcji fabularnych, których próżno było szukać u innych operatorów. Tylko, że w porównaniu do Netflix czy Amazon Prime, całość wypadała dość słabo.

Duża część z produkcji była dostępna także na innych serwisach VOD, co sprawiało, że klient mógł pojawić się w serwisie po treści oryginalne. Te jednak nie były na tyle interesujące, by zatrzymać go na dłużej. Tak przynajmniej przypuszczamy, bo oficjalnego potwierdzenia na to nie mamy. Wypowiadamy się jedynie bazując na własnym doświadczeniu. Showmax i owszem posiadał w swoim katalogu szereg interesujących produkcji, ale w zestawieniu z Netflix, wypadał wyjątkowo blado.

Co dalej z Showmax?

Koniec Showmax w Polsce ustalono na 31 stycznia, ale nie wiadomo jeszcze, co z produkcjami, które zostały dla serwisu stworzone. Chciałoby się, żeby powstał kolejny sezon Rojst, a przynajmniej, żeby któryś z serwisów VOD go wykupił. Może zrobi to Netflix albo HBO? Tego niestety nie powiedziano, ale liczymy na to, że na dniach coś się wyjaśni. W końcu to byłaby wielka szkoda, gdyby autorskie materiały zniknęły bezpowrotnie z sieci.

Nie wiadomo także co z klientami, którzy mają wykupione usługi u operatorów, ale podejrzewamy, że to po prostu skończy się zwrotem odpowiedniej kwoty. Jeżeli posiadało się wykupioną subksrypcję, po 17 grudnia 2018 roku nie będą już pobierane żadne opłaty za korzystanie z platformy. Platformy VOD muszą walczyć o swoje, a Showmax chyba nie miał na to specjalnego pomysłu. Będziecie tęsknić?

Laptopy, tablety i smartfony, które pozwolą wam oglądać dowolne VOD, znajdziecie w naszym sklepie internetowym, wchodząc pod ten adres.

Źródło: Showmax / Informacja prasowa

Dodaj komentarz

3830 More posts in artykuły category
Recommended for you
HP OMEN 27c Gaming Monitor – nowy monitor dla najbardziej wymagających graczy

HP prezentuje OMEN 27c Gaming Monitor dla najbardziej wymagających graczy Firma HP wciąż udoskonala i...