You are here
Konkurencyjne ceny i wysoka stopa zwrotu z inwestycji – dlaczego warto inwestować na Cyprze Północnym?  Bez kategorii 

Konkurencyjne ceny i wysoka stopa zwrotu z inwestycji – dlaczego warto inwestować na Cyprze Północnym? 

Cypr Północny jest wciąż młodym, dynamicznie rozwijającym się rynkiem. Ekskluzywne nieruchomości kilkaset metrów od plaży są tu wciąż 30-40% tańsze niż podobne oferty
w krajach o śródziemnomorskim klimacie, a stopa zwrotu z inwestycji sięga nawet 15%. 
                         

Rynek nieruchomości na Cyprze Północnym oferuje inwestorom szeroki wybór atrakcyjnych apartamentów w pierwszej linii brzegowej z rozbudowaną infrastrukturą – dostępem do siłowni, spa, sklepów, restauracji, basenów. Ceny takich mieszkań nie przekraczają zwykle
16 tysięcy złotych za m2, a zakupione nieruchomości są już w pełni wykończone. Ekskluzywne kompleksy niejednokrotnie oferują również pełną obsługę inwestora, łącznie z zarządzaniem nieruchomością. 

 

Polska vs. Cypr Północny – gdzie lepiej inwestować?

Załóżmy, że do wykorzystania mamy tę samą kwotę na polskim i cypryjskim rynku – na Cyprze Północnym zakupimy atrakcyjną nieruchomość, powiedzmy apartament
z rynku pierwotnego, w pełni umeblowany, oddalony ok. 400−500 m od plaży, często
z widokiem zarówno na morze jak i na góry, a w Polsce mieszkanie w bloku z wielkiej płyty, do remontu, albo na rynku pierwotnym do wykończenia, oczywiście w bez porównania mniej atrakcyjnej lokalizacji i bez pięknego widoku. Na tym tle Cypr wypada więc zdecydowanie korzystniej.
– mówi Krystian Ziółkowski, ekspert ds. nieruchomości na Cyprze Północnym. Nieruchomości na Cyprze zapewniają też wyższy i szybszy zwrot z inwestycji. – Na przykładzie apartamentu typu studio w jednym z oferowanych przez nas projektów wygląda to tak, że przy zakupie za ok. 140 tys. funtów, możemy liczyć na zysk rzędu 13−14 proc. w skali roku. Dla porównania w Polsce przy zakupie nieruchomości wartej ok. pół miliona złotych, która będzie dużym apartamentem podzielonym na mikrokawalerki, jesteśmy w stanie uzyskać zwrot z inwestycji na poziomie 8−10 proc – dodaje ekspert.  

 

Ostatnia ostoja wolności inwestycyjnej – specyfika rynku nieruchomości na Cyprze Północnym

Warto zwrócić również uwagę na niespotykane nigdzie indziej plany płatności.
Nie ograniczają się one bowiem tylko do dogodnych wpłat wraz z postępem prac na budowie. – W naszym modelu działania dopuszczamy na przykład karencję  w zapłacie nawet do 2 lat, już po oddaniu nieruchomości do użytku. Oznacza to w praktyce, że inwestor może otrzymać klucze do mieszkania po wpłaceniu zaledwie 65% jego wartości i zacząć je wynajmować. Zwroty z zainwestowanego kapitału i zyski generowane z takiej nieruchomości często oscylują od ok. 13-14% rocznie wzwyż natomiast w naszym modelu znacznie więcej – mówi Szymon Darznik, ekspert ds. nieruchomości na Cyprze Północnym. Eksperci podkreślają również, że inwestycje w tym regionie mogą zostać zakupione za gotówkę lub w kryptowalucie. 

Wyjątkowo korzystna jest również polityka podatkowa Cypru Północnego – podatek VAT od zakupu nieruchomości na rynku pierwotnym wynosi tu zaledwie 5% jej wartości. W Polsce podatek ten wynosi przy nieruchomościach 8% lub 23% w zależności od metrażu
i przeznaczenia. Krystian Ziółkowski zaznacza, że podatki na Cyprze Północnym, podobnie jak płatność za nieruchomość, mogą zostać rozłożone na raty. 

 

Jak wybrać wiarygodnego partnera, który wesprze nas w inwestowaniu na Cyprze Północnym?

− Przede wszystkim należałoby dokonać weryfikacji, czy osoby oferujące swoje usługi faktycznie działają na cypryjskim rynku. Warto wypytać o szczegóły związane z procesem zakupu i późniejszą rejestracją umów, ponieważ większość agentów, którzy oferują nieruchomości na Cyprze Północnym, doprowadza jedynie do zakupu nieruchomości przez inwestora, nie informując go o kosztach okołozakupowych. Ta pomoc w przeprowadzeniu przez sprawy urzędowe, formalności związane z najmem czy w kontaktach z deweloperem jest dla inwestora, który nie zna rynku, dużą wartością. – mówi Krystian Ziółkowski. Przedstawienie atrakcyjnej oferty to nie wszystko – dobry agent nieruchomości powinien być przygotowany na wsparcie klienta w całym procesie inwestycji, uwzględniając również kwestie pozakupowe.

Related posts

Leave a Comment