Krótka historia Gamescomu

Gamescom – słowo, które u niejednego gracza, tudzież maniaka sprzętu, zapala błędne ognie w oczach samym swoim brzmieniem. Po letnim, wakacyjnym „sezonie ogórkowym” (na szczęście krótkim!), jaki funduje miłośnikom branża jest to zawsze świetny wstęp do gorącej nowościami jesieni.

Coroczne targi w Kolonii liczą sobie obecnie już kilka ładnych latek, pierwsza edycja odbyła się w 2009 roku i od razu przyciągnęła rzeszę ludzi. Jak spora część tego typu imprez swój sukces zawdzięczają „porażce” innego eventu (a w tym wypadku nawet dwóch!). Gamescom zrodziło się na trupie organizowanych do 2004 roku w Londynie ECTS, z których nagle wycofał się główny organizator. Impreza w stolicy Wielkiej Brytanii była przez długi czas największą tego typu w Europie, pustkę po niej początkowo miało ambicję zapełnić Games Convention organizowane w Lipsku. I plan ten został wykonany 100%… a nawet trochę więcej niż 100 – okazało się to bowiem przysłowiowym gwoździem do trumny: wydarzenie było zbyt duże dla urokliwego miasta na wschodzie Niemiec, nie było ono w stanie zapewnić odpowiedniej bazy logistycznej i hotelowej (jakkolwiek do chwili obecnej wciąż co roku odbywa się tam mniejsza, bardziej sprofilowana impreza). Tak narodził się uwielbiany Gamescom.

Targi te są w tej chwili największymi takowymi na świecie. Początkowo traktowane nieco po macoszemu przez niektórych wielkich wystawców, nazywane złośliwie popłuczynami po E3, obecnie są miejscem, gdzie pojawia się wiele z najgorętszych newsów roku i na których trudno sobie wyobrazić brak któregoś z gigantów branży. Na ostatniej edycji w lipcu zeszłego roku w wydarzeniu wzięło udział 335 000 osób z 88 krajów (to tak jakby przez hale wystawiennicze przemaszerowali wszyscy mieszkańcy Katowic, bądź Lublina), 700 firm zaprezentowało swoje produkty, a całość relacjonowało na cały świat ok. 6000 dziennikarzy bombardujących swoich czytelników przez kilka dni z rzędu soczystymi screenami, filmikami i informacjami. Także i naszej redakcji oczywiście nie zabraknie na tegorocznej edycji (i mamy nadzieję, że i część z was uda się spotkać i pogadać o tym, co wszyscy kochamy!). Będziemy was informować jak tylko pojawią się pierwsze wycieki o imprezie!

Źródła: gamescom-cologne.com, ign.com.

Dodaj komentarz

3830 More posts in artykuły category
Recommended for you
HP OMEN 27c Gaming Monitor – nowy monitor dla najbardziej wymagających graczy

HP prezentuje OMEN 27c Gaming Monitor dla najbardziej wymagających graczy Firma HP wciąż udoskonala i...