micro 750x300

Lumia nie radzi sobie na rynku mobilnym

Microsoft opublikował raport dotyczący sprzedaży Lumii. Powiedzieć, że jest źle to za mało.

micro 750x300

Rynek nie jest łaskawy dla giganta z Redmond. Pierwszy kwartał 2016 roku potwierdził tylko to, co wisiało od dawna w powietrzu. Próby ratowania Lumii spełzły na niczym. Sprzedaż smartfonów drastycznie spada, a to przekłada się na kondycję Microsoftu. Nie wróży to najlepiej dla przyszłości słuchawek, ale czy mamy się temu dziwić? Wszak coraz mniej pojawia się nowych modeli, a telefonów pracujących na Windows 10 Mobile jest jak na lekarstwo.

Od początku roku przybyło „zaledwie” 2,3 miliona nowych użytkowników Lumii. Wydaje się, że może być to satysfakcjonująca wartość, ale do czasu, aż porówna się ją z tym samym okresem w 2015 roku. Wtedy smartfony trafiły aż do ponad 8 milionów. Zmiany zwiastował już poprzedni kwartał, gdzie sprzedaż spadła do 4,5 miliona. Przełożyło się to oczywiście na wyniki finansowe za cały rok.

Przychód wyniósł 20,5 miliarda dolarów, a dochód netto na poziomie 3,8 miliardów. Zmiany są zauważalne gołym okiem, bo w zeszłym roku cyfry wyglądało o niebo lepiej (21,7 mld oraz 5 mld). Segment smartfonów bez Lumii na pokładzie poradził sobie lepiej, bo ich sprzedaż uplasowała się na poziomie 15,7 milionów sztuk, choć nie ma raczej powodów do radości. W poprzednim roku wartość wynosiła 24,7 miliona, czyli spadek o prawie 50 procent źle zwiastuje przyszłości działu mobilnego.

micro 750x300 1

Niewielkie straty zaliczył także OEM, ale spadek na poziomie 2 procent jest niczym w porównaniu do telefonów. Za to znacznie więcej produktów Office znalazło swoich nabywców (wzrosty o 7 procent), a liczba użytkowników Xbox poszybowała o 26 procent w górę. Zdecydowanie najlepiej poradziły sobie produkty z rodziny Surface, czyli głównie nowy Surface Pro 4 oraz Surface Book. W porównaniu do analogicznego okresu z zeszłym roku, ich sprzedaż wzrosła aż o 61 procent. Pozwoliło to na wygenerowanie przychodu większego o ponad miliard dolarów.

Czy w związku z wynikami Microsoft zdecyduje się na odpuszczenie Lumii? Wątpliwe. Prędzej spróbuje nowego podejścia do tematu, ale o tym jak miałoby to wyglądać, nic nie wiadomo.

Źródło: Microsoft, GSM Arena
Fot: jw.

 

________________________________________________

Zapraszamy do naszego sklepu, który znajdziecie pod tym adresem oraz na nasz profil Vip Multimedia na Facebooku.

Dodaj komentarz

6483 More posts in News category
Recommended for you
Najnowszy sterownik Radeon Software 21.12.1 przygotowany z myślą o Halo Infinite

AMD i 343 Industries współpracowały, aby zapewnić graczom z kartami graficznymi AMD Radeon najlepszą z...