AraProject750x300

Modułowy smartfon od Google jeszcze w tym roku!

Pracę nad modułowym smartfonem opartym na „Project Ara” zdają się dobiegać końca. W tym roku trafi on w ręce deweloperów. Co z wersją konsumencką?

AraProject750x300

Idea telefonu składającego się z pojedynczych modułów tworzących całość została zapoczątkowana przez PhoneBlocks, który to został wykupiony przez Motorolę. Od tego momentu rozwiązanie przyjęło nazwę Project Ara i było rozwijane przez Amerykanów, którzy następnie odsprzedali rozwiązanie koncernowi Google. Ten, jak pokazuje ostatnie Google I/O podszedł do sprawy poważnie.

Dotychczasowe informacje o modułowym smartfonie wzbudzały emocje. Niestety, nic więcej – żadnych konkretów dotyczących konstrukcji, żadnych dat. Nic dziwnego, że rynek zaczął już powątpiewać w powstanie konsumenckiej wersji tegoż prototypu. Na szczęście „temat” został podtrzymany przez LG, które to w swoim najnowszym modelu G5 wykorzystało podobną technologię. Z tą różnicą, że do smartfona powstały jedynie dwa moduły. Mało, zdecydowanie za mało.

Wróćmy jednak do samego Google. Gigant rozwijał Projekt Ara, aby następnie (podczas tegorocznego Google I/O) zdradzić nam kilka szczegółów dotyczących tejże technologii. Mało tego, podano nawet przybliżony termin „premiery”, gdyż jeśli wierzyć gigantowi, smartfon trafi w ręce deweloperów jeszcze w tym roku. Wersja konsumencka wyląduje na półkach sklepowych w 2017 roku.

http://www.youtube.com/watch?v=aWW5mQadZAY

Sprzęt zostanie wyposażony w 5,3-calowy ekran oraz konstrukcję, w której na stałe zintegrowano moduły takie jak procesor, grafika oraz kości RAM. Oznacza to, że wspomniane elementy nie będą wymienne. To lekko kłóci się z początkowym zamysłem twórców, jednak w mojej ocenie jest w pełni zrozumiałe. Ludzie będą kupować urządzenie dla dodatkowych ficzerów w postaci modułów, jednak „żywotność” musi się kiedyś kończyć. Inaczej nikt nie zarobi.

Jeśli chodzi o moduły to klienci otrzymają do dyspozycji dwa ich rodzaje. Jeden w wymiarach 2×2, drugi 2×1. Co ciekawe, ich ułożenie nie będzie podyktowane odgórnie, a co za tym idzie – każdy będzie mógł rozmieścić je według swoich upodobań. Czym będą ów moduły? Kamery, aparaty, głośniki, dodatkowe czujniki, wyświetlacze, a nawet zwykłe elementy ozdobne.

Jak dla mnie – zapowiada się niezwykle interesujący sprzęt. Zastanawia mnie tylko czy Google nie „popłynie” z jego ceną.

Źródło: Google

_________________________________________

Zapraszamy do naszego e-sklepu, gdzie znajdziecie szeroki wybór sprzętu w bardzo atrakcyjnych cenach. Polecamy również profil Vip Multimedia na Facebooku.

Dodaj komentarz

6483 More posts in News category
Recommended for you
Najnowszy sterownik Radeon Software 21.12.1 przygotowany z myślą o Halo Infinite

AMD i 343 Industries współpracowały, aby zapewnić graczom z kartami graficznymi AMD Radeon najlepszą z...