Moto Mods

Nadchodzą nowe Moto Mods, wśród których znajdziemy kamerkę 360

Moto Mods to bez wątpienia świetny dodatek do smartfonów Moto Z oraz Moto Z Play. Potwierdzają to prace nad kolejnymi “modułami”, które zapowiedziano na konferencji w Ghanie. Swoje trzy grosze dorzucił także Evan Blass.

Moto Mods

W sieci pojawiły się zdjęcia z prezentacji nadchodzących modułów Moto Mods, które miałyby trafić do sklepów w bliżej nieokreślonym terminie. Wśród wspomnianych dodatków znalazł się również moduł z kamerką 360, o którym wspomniał wcześniej i którego dokładny render opublikował Evan Blass (@evleaks). Pozostałe “plecki” oferują równie interesujące funkcje, jednak czy aby na pewno tego oczekują konsumenci?

Moto Mods to nie pełnoprawne moduły

Ktoś pamięta jeszcze Project Ara? Ja tak i do dziś żałuję tego, że wizja prawdziwie modułowego urządzenia nie doczekała się realizacji. Moto Mods czy “przyjaciele” LG G5 to jedynie kiepskie substytuty, które nijak mają się do modułowości.

Koncepcja telefonu-szkieletu, do którego podzespoły dokładane byłyby w formie “klocków” była naprawdę kusząca. Myślę, że przy odrobinie aprobaty ze strony producentów sprzętu, sukces byłby właściwie czystą formalnością. Niestety, giganci branży około technologicznej nie przyklasnęli pomysłowi, przez co ten został w zasadzie porzucony. Dziś jestem niemal pewny tego, że mogło to być firmom nie na rękę. Uściślając — zakładając, że rozwiązanie zyskałoby uznanie rynku, firmy byłyby zmuszone do przemodelowania swojego biznesu, który dziś opiera się na zupełnie innego rodzaju sprzedaży. Dziś, w sklepach otrzymujemy produkt komplementarny, w którym zaimplementowane są wszystkie potrzebne podzespoły. Po roku producent tworzy kontynuację urządzenia, która wyląduje na półkach sklepowych. Jeśli użytkownicy mogliby własnoręcznie wymieniać komponenty, które jak mniemam, byłyby kilkukrotnie (lub więcej) tańsze od samych urządzeń, producentom mogłoby się to nie spodobać.

Winni nie tylko producenci

Strach producentów to niejedyny bodziec, który wpłynął negatywnie na rozwój idei związanej z urządzeniami z klocków. Winni są również sami konsumenci, którzy, choć doceniają rozwiązania takie jak Moto Mods oraz LG Friends wolą jednak korzystać z tradycyjnych urządzeń. Brak zainteresowania przekłada się na potencjalnie mniejsze zyski producentów modułów oraz “podstawek” pod wymienne podzespoły. Nikt nie chce na interesie tracić i koło się zamyka.

W mojej ocenie dodatki w postaci Moto Mods lub innych podobnych rozwiązań zostaną z nami na dłużej, ale o modułach w stylu Project Ara możemy co najwyżej pomarzyć.

Moto Mods mogą być lepsze?

Wróćmy jednak do tematu samych Moto Mods od Motoroli/Lenovo. Drzemie w nich niemały potencjał, który wydaje się być lekceważony. Moduły mogłyby oferować o wiele większe niż do tej pory możliwości i na drodze ku realizacji tego przedsięwzięcia stoją tylko ich projektanci. Kamerka 360 jest tego dowodem.

Źródło: Engadget, Twitter (@evleaks)

Dodaj komentarz

3830 More posts in artykuły category
Recommended for you
HP OMEN 27c Gaming Monitor – nowy monitor dla najbardziej wymagających graczy

HP prezentuje OMEN 27c Gaming Monitor dla najbardziej wymagających graczy Firma HP wciąż udoskonala i...