Nintendo Switch Online

Nintendo Switch Online – startuje nowa usługa abonencka

Wygląda na to, że Nintendo postanowiło zrobić dokładnie to samo, co jego konkurenci. Sony ma swoje PlayStation Plus, a Microsoft Xbox Gold. Konferencja firmy przyniosła bowiem informacje o tym, jak ma wyglądać nowa usługa abonencka dla użytkowników ostatniej konsoli giganta. Nintendo Switch Online będzie ciekawą usługą, a co najważniejsze, relatywnie tanią.

Nintendo Switch Online

Płacenie za sieciową rozgrywkę zawsze było tematem spornym wśród wszystkich użytkowników konsol. Przypomnijmy, że nie ma możliwości uczestniczenia w grze multiplayer, bez założenia konta abonenckiego w PlayStation Plus oraz Xbox Gold. Do tej pory jedynie użytkownicy Nintendo Switch mogli współdzielić grę przez sieć i nie płacić za to nawet złotówki. Cóż, dobre czasy właśnie się skończyły, bo nowa usługa już na to nie pozwoli.

Nintendo Switch Online

O tym, ze gigant ma zamiar uruchomić Nintendo Switch Online, słyszeliśmy już od jakiegoś czasu. Było to zresztą do przewidzenia, bo firma radzi sobie znakomicie. Ostatnio opublikowano wyniki, które pokazały, że od premiery ich konsolę zakupiło ponad 5 milionów użytkowników na całym świecie. Wynik niesamowity, zważywszy na to, że Sony swojego PlayStation 4 sprzedało o 2 miliony więcej. Widać więc, ze na rynku coraz mocniej zaczyna się liczyć właśnie Nintendo, a w związku z tym, wejście usługi abonenckiej było tylko kwestią czasu.

Nintendo Switch Online zostało przedstawione na konferencji i to na niej poznaliśmy najważniejsze szczegóły. Usługa wystartuje już w przyszłym tygodniu, a dokładniej 18 września. Co dostaną gracze w zamian za comiesięczną subskrypcje? Cóż, nie wygląda to zbyt różowo. Zacznijmy jednak od plusów. Starsi użytkownicy z pewnością ucieszą się na informację o tym, że dostaną „na zawsze” dostęp do 20 klasycznych tytuł w z Nintendo Entertainment System. Będą to między innymi Donkey Kong, Mario Bros., Super Mario Bros., The Legend of Zelda, Yoshi czy Tennis, Soccer i River City Ransom. Co więcej, każdego miesiąca będzie dodawana kolejna produkcja z klasycznego portfolio NES. Być może to na otarcie łez, bo przecież Nintendo walczy ze stronami, które udostępniają starsze tytuły z platformy. To miły gest, choć szkoda, że nie będą to nowe tytuły lub względnie nowe tak, jak robi to Sony oraz Microsoft. Za to niektóre z nich zyskają funkcje sieciowe, a to oznacza, że będzie można w klasyki grać razem ze znajomymi, którzy siedzą w swoich domach.

Zapis danych w chmurze

To, że w Nintendo Switch Online pojawią się klasyczne gry to z pewnością miła informacja, ale i tak wszyscy użytkownicy konsoli czekali tylko na jedno. Na możliwość zapisywania danych w chmurze. Do tej pory nie było takiej możliwości, więc w razie awarii sprzętu, gracze zostawali pozbawieni wszystkich postępów w grze. Dobrze, że w końcu ktoś w Nintendo poszedł po rozum do głowy i udostępnił graczom możliwość zabezpieczenia swoich danych.

Kontakt z innymi graczami do tej pory zapewniała specjalna… aplikacja na smartfony. To może być lekko wkurzające rozwiązanie, bo przecież grając nie chcemy dodatkowo się rozpraszać podczas rozgrywki. Aplikacja dalej zostaje, ale jej funkcjonalność przenosi się do Nintendo Switch Online. Nie wiadomo, czy w niektórych grach pojawi się dedykowana możliwość pominięcia tej aplikacji i zwyczajnego kontaktu z innymi graczami. Dodatkowo dla abonentów pojawią się zniżki w sklepie. Martwi też to, że Nintendo może ograniczyć niektóre z aplikacji, które do tej pory działały normalnie i przenieść je do Nintendo Switch Online, ale nie podano na ten temat więcej szczegółów.

Cena Nintendo Switch Online

Nie wiadomo jeszcze, jak ceny usługi abonamentowej będą wyglądały w Polsce. Za to na innych rynkach wyglądają interesująco. Subskrypcję na Nintendo Switch Online można zamawiać już w Anglii, a tamtejsze ceny prezentują się następująco (w funtach)

  • Miesięczna subskrypcja: 3.99 (około 20 złotych)
  • 3-miesięczna subskrypcja: 7.99 (około 35 złotych)
  • Roczna subskrypcja: 19.99 (około 90 złotych).

Ceny w dolarach są znacznie bardziej łaskawe, bo za miesięczną subskrypcje wychodzi około 15 złotych, a za roczną 80. Dodatkowo pojawiła się możliwość wykupienia konta dla całej rodziny, czyli w tym wypadku 8 osób. Za rok zapłacimy za taką subskrypcję około 140 złotych. Oczywiście rodzina czy przyjaciele mogą dzielić się między sobą kosztami takiej usługi. Widać więc, że jeżeli ceny utrzymają się na zbliżonym poziomie, to będzie to mocna konkurencja dla Sony oraz Microsoft. Szkoda jednak, że dalej gracze korzystający z konsol, muszą płacić za rozgrywkę online. Szczególnie, że część tytułów Nintendo nie ma dedykowanych serwerów, a opiera się na P2P.

Konsole, PC-ty oraz gry znajdziecie w naszym sklepie internetowym, pod tym adresem.

Źródło: Nintendo / Nintendo Switch Online

Dodaj komentarz

1245 More posts in Gry category
Recommended for you
Najnowszy sterownik Radeon Software 21.12.1 przygotowany z myślą o Halo Infinite

AMD i 343 Industries współpracowały, aby zapewnić graczom z kartami graficznymi AMD Radeon najlepszą z...