Nokia sprzedana Chińczykom – smartfony i tablety z Androidem nadchodzą

Stało się – marka Nokia przechodzi pod władanie firm FIH Mobile oraz HMD Global. Wygląda na to, że to najlepsze o mogło ją spotkać.  

MSFoxConnSurface750x300

Kilka dni temu informowałem was o plotkach lub jak kto woli niepotwierdzonych informacjach dotyczących sprzedaży działu telefonów komórkowych Microsoftu oraz licencjonowaniu marki Nokia chińczykom. Na potwierdzenie ów danych nie musieliśmy czekać nawet tygodnia, gdyż amerykański koncern potwierdził doniesienia już dziś. Co to oznacza dla przyszłości urządzeń firmy?

Przede wszystkim nikt nie powinien martwić się o nowe urządzenia z Windows 10 Mobile, w których skład wchodzi seria Lumia. Sprzęt będzie w dalszym ciągu produkowany przez Microsoft. Istotne jest także to, że firma zamierza wesprzeć w stopniu większym niż dotychczas partnerów OEM, wśród których znalazły się marki takie jak VAIO, Acer, Alcatel oraz HP. Skupienie się na zewnętrznych dostawcach urządzeń z mobilnymi okienkami powinno wyjść Microsoftowi na dobre, ale nie oczekiwałbym znacznego wzrostu popularności smartfonowego Windowsa.

Dobrze, wiemy już czego gigant z Redmond nie porzuci. Teraz zajmijmy się tym, co zamierzają przyszli nabywcy marki Nokia. Choć nazwy mogą wydać się wam obce zapewniam was, że są to firmy solidne i dzięki ich dzianiu fińska myśl techniczna ma szanse przeżyć drugą młodość. Skąd pewność? Wspomniane wcześniej FIH Mobile należy do Foxconn Technology Gropu, którego już nikomu przestawiać nie trzeba – to po pierwsze. Druga kwestia dotyczy tego, że sama „Nokia” twierdzi, iż pod rządami HMD Global możliwe stanie się wkroczenie na rynek telefony i tabletów pracujących pod kontrolą Androida. Koszt transakcji, której finalizacja przewidziana jest na drugą połowę roku, opiewa na kwotę 350 mln dolarów.

To nie koniec zmian. Jak wspomniałem wcześniej, Microsoft sprzedaje także dział produkujący klasyczne telefony komórkowe, który zatrudnia aż 4,5-tysięczną kadrę pracowniczą. Podmiot wraz z ludźmi trafi w ręce firmy FIH. Jak ta zamierza wykorzystać nabytek? Tego do końca nie wiadomo.

Żonglowanie marką Nokia trwa w najlepsze, ale czy skorzystają na tym konsumenci? W rękach Microsoftu, który uparcie brnął w swoje mobilne okienka, ów scenariusz wydawał się niemożliwy. Teraz po zmianie właściciela, Nokia ma spore szanse powrócić na szczyt. Android stał się niemożliwie popularną platformą i właśnie w ten system pójdzie firma. Nowoczesny zielony robot i marka z tradycjami? To może się udać, choć podobny „zestaw” otrzymujemy u BlackBerry, któremu nie wiedzie się zbyt dobrze.

Nie mniej jednak jest stanowczo za wcześniej, aby dokładniej analizować szansę nowych właścicieli do rozwinięcia Nokii. Do czasu finalizacji transakcji na rynku może nastąpić niemałe „przetasowanie”, a co za tym idzie plany firmy mogą legnąć w gruzach. Naturalnie nie muszą i patrząc na stabilny status Androida nie martwiłbym się tym.

Źródło: News.Microsoft.

_________________________________________

Zapraszamy do naszego e-sklepu, gdzie znajdziecie szeroki wybór sprzętu w bardzo atrakcyjnych cenach. Polecamy również profil Vip Multimedia na Facebooku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

6480 More posts in News category
Recommended for you
Tomb Raider
Nowa gra mobilna Tomb Raider. A kiedy kolejna wersja tej popularnej gry video?

Minęły już dwa lata od ostatniej gry z bardzo popularnej serii Tomb Raider i wielu...