You are here
Nowa gra mobilna Tomb Raider. A kiedy kolejna wersja tej popularnej gry video? artykuły artykuły root Gry konsole mobile News pc 

Nowa gra mobilna Tomb Raider. A kiedy kolejna wersja tej popularnej gry video?

Minęły już dwa lata od ostatniej gry z bardzo popularnej serii Tomb Raider i wielu fanów czka na nową odsłonę przygód Lary Croft. Na razie nic o tym nie wiadomo, ale w przyszłym roku ukaże się darmowa mobilna gra Tomb Raider Reloaded.

Bogaty świat Tomb Raidera

Tomb Raider to jedna z bardziej znanych gier komputerowych w historii, wydawana przez Eidos  Interactive, a następnie przez Square Enix, który kupił prawa w 2009 roku. Od jej debiutu w 1996 wszystkie wersje gry video sprzedały się łącznie w prawie 70 mln egzemplarzy, a postać Lary Croft stała się tak słynna, że doczekała się swoich filmów i książek. W latach 1995-1997, gdy gra miała premierę, wydawca Eidos zanotował rekordowy wzrost przychodów – o 30 000%!

Liczne gry Tomb Raider

Od debiutu prawie 25 lat ukazało się wiele gier z serii Tomb Raider:

 • 1996: Tomb Raider
 • 1997: Tomb Raider II
 • 1998: Tomb Raider III
 • 1999: Tomb Raider: The Last Revelation
 • 2000: Tomb Raider: Chronicles
 • 2003: Tomb Raider: The Angel of Darkness
 • 2006: Tomb Raider: Legenda
 • 2007: Tomb Raider: Anniversary
 • 2008: Tomb Raider: Underworld
 • 2013: Tomb Raider
 • 2015: Rise of the Tomb Raider
 • 2018: Shadow of the Tomb Raider

Najlepiej sprzedawał się do tej pory reboot oryginału z roku 2013, który kupiło ponad 11 mln osób!

Nie tylko gry video – całe uniwersum TR

Tomb Raider to całe uniwersum produktów rozrywkowych, nie tylko same gry. Na podstawie gry nakręcono trzy filmy aktorskie pełnometrażowe – w dwóch pierwszych Lara Croft: Tomb Raider oraz Lara Croft: Tomb Raider: kolebka życia w role główne wcieliła się Angelina Jolie, a w trzecim filmie o tytule po prostu Tomb Raider zagrała Alicia Vikander. Stworzono też filmy animowane, komiksy, powieści, a także nawet oficjalny slot Tomb Raider wyprodukowany przez Microgaming, dostępny w niektórych kasynach online, jak np. Playamo. Pierwsza gra ukazała się w 2004 roku, później wypuszczono bardziej zaawansowany sequel: Tomb Raider: Secret of the Sword.

To znany zabieg: jeśli gra jest naprawdę bardzo popularna, to pojawiają się kolejne produkty. Tomb Raider to nie jedyna gra video z własnymi slotami, można w kasynach grać także m.in. w Call of Duty, Hitmana, Resident Evil, a także nie jedyna gra, na podstawie której nakręcono film, warto wymienić chociażby Assasin’s Creed.

Nowa mobilna gra darmowa

Minęły dwa lata od premiery ostatniej gry z serii Tomb Raider, także ostatni film ukazał się w 2018 roku, i w uniwersum TR nie pojawiały się żadne ciekawe newsy. Aż do teraz, bo wreszcie Square Enix ogłosił na Twitterze, że ukaże się w roku 2021 mobilna darmowa gra Tomb Raider Reloaded. Będzie to dzieło dewelopera Esmerald City Games i zespołu od mobilnych gier Square Enix z Londynu. Nie za wiele więcej na razie wiadomo, wypuszczono jedynie teasery, które ukazują sporo naprawdę wartkiej akcji z udziałem Lary oraz jej dziwnych przeciwników, jak wilk, ogromny pająk czy T. Rex. Nie są jednak znane szczegóły dotyczące gameplay – na to jeszcze za wcześnie.

Kiedy nowa gra komputerowa?

Mobilna darmowa gra z pewnością nie zadowoli apetytów fanów serii czekających na kolejne przygody Lary w wersji komputerowej. Niestety nie ma żadnych plotek z kręgu wydawcy odnośnie co do tego, kiedy może się ukazać następna gra, ale ponieważ w przyszłym roku przypada 25. rocznica od debiutu Tomb Raidera, to na pewno studio przygotuje jakieś gratki dla fanów. A może nawet wypuści zupełnie nową grą… Trzymamy kciuki!

Na czym polega fenomen Tomb Raidera?

Tomb Raider to bardzo dochodowa marka, a postać z gry – Lara Croft, atrakcyjna i bardzo inteligentna pani archeolog szukająca przygód, to ikona przemysłu gier, a także filmowego. Skąd fenomen tej serii gier? Lara była pierwszą damską bohaterką gier, która spodobała się milionom graczy. Takiego sukcesu nie osiągnęła chociażby Samus Aran z Metroida, a przed rokiem 1996 trudno było w ogóle uświadczyć kobiece postacie pierwszoplanowe w grach. Tomb Raider to zmienił. Jego twórcy udowodnili, że kobieca postać może mieć przygody na miarę Indiany Jonesa i zawładnąć wyobraźnią graczy na całym świecie. Projekt się udał i zainspirował kolejnych twórców gier, bo postać Lary jest ucieleśnieniem wirtualnego ideału kobiety. Piękna – wąska talia, kobiece kształty, ogromne smutne oczy, długi warkocz i jeszcze dłuższe nogi, a tego odważna, inteligentna, sprytna. Chłopcy chcieliby być z Larą, a dziewczyny – być nią.

Autor tekstu: Piotr K

Related posts

Leave a Comment