You are here
Nowe informacje o iOS 13 — tryb ciemny i lepsza wielozadaniowość artykuły News 

Nowe informacje o iOS 13 — tryb ciemny i lepsza wielozadaniowość

Ubiegłoroczna aktualizacja do iOS 12 była nie tyle zestawem nowych funkcji, ile usprawnieniami systemu, które miały sprawić, że oprogramowanie będzie działało perfekcyjnie. iOS 13, o którym dowiemy się więcej już 3 czerwca podczas WWDC, ma już wnieść do iOS zauważalny powiew świeżości.

iOS 13
fot. ConceptsiPhone (YouTube)

WWDC to coroczna konferencja dla deweloperów tworzących rozwiązania dla systemów od Apple. Niemniej event otwierający śledzi ogrom użytkowników iSprzętu, gdyż to właśnie na keynote dowiadujemy się o szczegółach nowych wersji systemów iOS, macOS, tvOS oraz watchOS. Nie inaczej będzie na tegorocznym Worldwide Developers Conference, na którym firma ujawni ficzery iOS 13.

Co nowego w iOS 13?

Pewne jest to, że lista nowości w iOS 13 będzie potężna. W tym roku Apple musi nie tylko nadgonić nieco konkurencyjne rozwiązania, ale wręcz przegonić, choćby część z nich. Niemniej, Sadownicy trzymają w tajemnicy większość ficzerów, które mają trafić na mobilną platformę systemową. Na szczęście za sprawą przecieków, również tych pochodzących od osób pracujących przy tworzeniu 13-tki, możemy poznać kilka szczegółów nadchodzącego softu.

DARK MODE — tryb ciemny w systemach mobilnych oraz desktopowych zyskuje na popularności. Nawet deweloperzy tworzący aplikacje dla iOS wprowadzają do ustawień możliwość aktywacji dark mode. Rozwiązanie to jest nie tylko przyjazne dla oczu użytkownika, ale także dla baterii samego urządzenia. Oczywiście jedynie w przypadku wyświetlaczy typu OLED, które spotykamy w iPhonie X, XS oraz XS Max.

ODŚWIEŻONA APLIKACJA MAIL — zmian doczeka się również nieco zaniedbany przez Apple program do obsługi korespondencji elektronicznej. W programie pojawią się nowe opcje związane z kategoryzowaniem wiadomości oraz oznaczania ich do przeczytania na później. Nie ma pewności co do planowanych zmian w interfejsie, ale jestem więcej niż pewny, że takowe się pojawią.

PRZYPOMNIENIA — tutaj możemy spodziewać się całkiem nowej aplikacji, która będzie zgodna z wersją dla macOS.

NOWE GESTY — cofanie wprowadzanego tekstu w iOS 12 odbywa się poprzez potrząśnięcie smartfonem. W iOS wystarczy trzykrotne tapnięcie w klawiaturę ekranową i gest przesunięcia w prawo (ponowne wprowadzenie wyrazu) lub w lewo (cofnięcie wyrazu). 

NOWA IKONA REGULACJI GŁOŚNOŚCI — dotychczas stosowana plansza regulacji głośności zasłania spora część powierzchni roboczej ekranu. iOS ma otrzymać nieco skromniejszy panel.

ZAAWANSOWANA OBSŁUGA FONTÓW — w nadchodzącym systemie zagości nowy panel wyboru fontów, dzięki czemu czynność stanie się tak prosta jak w macOS.

NOWY MULTITASKING — użytkownicy iPadów dostaną możliwość sprawniejszej pracy w trybie wielozadaniowości. W grę wchodzi swobodne rozmieszczanie okien, na które czekają zaawansowani userzy. Ciężko powiedzieć, na ile pomysł sprawdzi się u zwykłych użytkowników, jednak sam pomysł wydaje się sensowny.

Na pozostałe informacje musimy poczekać do 3 czerwca, czyli do startu WWDC. Jeśli szukacie urządzeń Apple zgodnych z nadchodzącym iOS 13, koniecznie sprawdźcie Vipelektrogadzet.

Źródło: 9to5Mac

Grafika wprowadzająca

Related posts

Leave a Comment