ZEISS

Optyka ZEISS wraca do smartfonów Nokia

Nokia jest ostatnio tematem popularnym. Wczoraj pisałem wam o zawiązaniu współpracy patentowej z chińskim Xiaomi, dziś możecie przeczytać kolejny tekst z tytułowym producentem w tle. Tym razem wpis dotyczy firmy ZEISS.

ZEISS

Nokia nie jest już Nokią, którą znaliśmy kilka lat wstecz. Obecnie marka należy do koncernu HMD Global, który to korzysta z fińskiego logo i szeregu patentów. Firma powoli zaczyna stawać na nogi, co jest jej niewątpliwie potrzebne, szczególnie jeśli przypomnijmy sobie ostatnie lata i to, jak “wędrowała” ona szukając właściwej ścieżki. Teraz, pod nowymi rządami wszystko zdaje się zmierzać w dobrym kierunku.

HMD Global stara się celować z produktami Nokii w możliwie najszerszą grupę klientów, na co bez wątpienia wpłynie również wczoraj opisywana współpraca z chińskim Xiaomi. Do pełnego odzyskania zaufania klientów potrzeba jednak czegoś więcej. Tym czymś będzie powrót obiektywów ZEISS.

ZEISS i Nokia — drugie rozdanie

Marka ZEISS była związana z Nokią przed dłuższy czas, na czym skorzystali przede wszystkim użytkownicy. W ofercie firmy pojawiło się kilka interesujących smartfonów wykorzystujących wspomnianą optykę. Jak nie trudno zgadnąć, sprzęt ten cechowały ponadprzeciętne, jak na tamte czasy, możliwości fotograficzne. Niestety, w wyniku zawirowań i przejęć dotyczących biznesu Nokii, współpraca z ZEISS została zakończona.

Firmy postanowiły jednak dać sobie kolejną szansę, tworząc coś nowego. Tym razem ZEISS celuje znacznie wyżej i nie zamierza ograniczać się do implementacji samych obiektywów. Przedsiębiorstwa zamierzają tworzyć nowe standardy rynkowe, w których skład będą wchodziły rozwiązania sprzętowe, systemowe oraz usługowe. Zapowiada się naprawdę ciekawie i jeśli nie skończy się na nic nieznaczących obietnicach, czuję że Nokia po raz kolejny stanie się gigantem, a przynajmniej firmą liczącą się na rynku mobile.

Umowa, którą podpisały firmy, ma wiązać się z działaniem długofalowym. Oznacza to, że nie będzie to jednorazowy wybryk w postaci produkcji pojedynczego urządzenia. Jak wspomniałem wyżej — przesiębiorstwa stworzą całą infrastrukturę potrzebną do budowania nowych standardów.

Nokia wróci na szczyt?

Od kilku tygodni dyskutuję ze znajomymi “z branży” na temat powrotu marki Nokia na rynek. Dobrze, “powrót” to niezbyt trafne określenie, gdyż firma nie zniknęła z rynku, jedynie straciła pozycję. Tę można oczywiście odbudować, co stara się czynić HMD Global.

Nowy właściciel Nokii pokazuje, że traktuje markę poważnie i robi wszystko, aby tylko przywrócić jej dawną świetność. Działania te są przemyślane i podyktowane wymaganiami rynku. Weźmy za przykład współpracę z marką ZEISS. HMD Global wie, że dziś liczą się fotograficzne możliwości smartfona, a skoro leciwe już Nokie z obiektywami ZEISS dalej radzą sobie nieźle, współpraca z producentem wydaje się więcej niż rozsądna. To jeden z wielu przykładów pokazujących poprawność postępowania nowych włodarzy marki Nokia.

Dla “dociekliwych” załączam oryginały wypowiedzi Arto Nummela (CEO HMD Global) oraz Dr. Matthiasa Metza z ZEISS Grup :

Collaborating with ZEISS is an important part of our commitment to always deliver the very best experience for our customers. Our fans want more than a great smartphone camera, they want a complete imaging experience that doesn’t just set the standard but redefines it. Our fans expect it and, together with ZEISS, we’re delivering it – co-developed imaging excellence for all. — Arto Nummela, CEO, HMD Global

The collaboration of HMD Global with ZEISS for Nokia smartphones will again enhance consumers’ holistic imaging experience based on excellence and innovation. Our partnership is built on a solid foundation. Together, we look forward to an exciting journey into the future of sophisticated smartphone imaging — Dr. Matthias Metz, Member of the Executive Board of ZEISS Group

Źródło: HMD Global, Twitter

Dodaj komentarz

3830 More posts in artykuły category
Recommended for you
HP OMEN 27c Gaming Monitor – nowy monitor dla najbardziej wymagających graczy

HP prezentuje OMEN 27c Gaming Monitor dla najbardziej wymagających graczy Firma HP wciąż udoskonala i...