You are here
Praca zdalna tylko dla najlepiej wykształconych? artykuły News 

Praca zdalna tylko dla najlepiej wykształconych?

Praca zdalna to przede wszystkim wygoda i swoboda, na którą mogą pozwolić sobie nieliczni. Z badań przeprowadzonych przez US Bureau of Labor Statistics dowiadujemy się, że szansę na tego typu płatne zajęcie mają przede wszystkim osoby z solidnym wykształceniem. Sprawdźmy, ile w tym racji.

Praca zdalna

Aby uczynić mój komentarz do badań wiarygodniejszym, powiem tylko iż sam od kilku lat pracuję głównie zdalnie. Owszem, zdarza mi się odwiedzać biuro, jednak nie są to wizyty częste i przeważnie wiążą się z koniecznością dopełnienia pewnych formalności tudzież odbycia spotkania z innymi pracownikami. Praca zdalna, jako model pracowniczy w moim przypadku sprawdza się wręcz idealnie. Jestem jednak świadomy ciemnej strony wykonywania obowiązków na odległość, o czym opowiem za moment. Na początku chciałbym odnieść się do twardych danych, czyli wyników badań US Bureau of Labor Statistics, które pokazują dobitnie, że nasze wykształcenie ma bezpośredni związek z możliwością pracy zdalnej.

Praca zdalna dla wyedukowanych

Wspomniane badania pokazały, że na zatrudnienie “zdalne” mogą liczyć przede wszystkim osoby legitymujące się dyplomem uczelni wyższej. Te same dane pokazują, że praca zdalna jest jednocześnie lepiej opłacana od jej tradycyjnej formy. To pułapka liczb, które są nie do końca poprawnie interpretowane. Nie neguję związku pomiędzy wykształceniem a możliwością pracy zdalnej, ale chciałbym przybliżyć wam istotę zjawiska.

Osoby “z tytułem” przeważnie pracują przy komputerze oraz smartfonie i to właśnie wspomniane urządzenia są głównymi narzędziami wykorzystywanymi do “zarabiania”. Nie sposób się z tym niezgadzać. Właśnie z tego powodu, część obowiązków służbowych (czasami nawet wszystkie) można wykonać z dowolnego miejsca na ziemi, pod warunkiem dostępu do internetu. Sytuacja słabiej wyedukowanej grupy społecznej wygląda nieco inaczej, gdyż specyfika skromniej opłacanej pracy zazwyczaj nie pozwala na opuszczanie danego zakładu tudzież rejonu. Oznacza to, że praca zdalna w tym przypadku jest raczej niewykonalna. Raczej, gdyż jak wszędzie, tak i tutaj zdarzają się wyjątki.

Kwestia wyższych zarobków osób wykonujących zajęcie, jakim jest praca zdalna, również przestaje być tajemnicą. Skoro większość “zdalnych” posiada wyższe wykształcenie, logiczne jest to, że wspomniana grupa otrzyma wyższe od mniej wyedukowanych osób płace.

Teoria i praktyka

Badania i uzyskane dane to w zasadzie teoria. Sam pracując zdalnie mam styczność z wieloma osobami, które również mogą cieszyć się tym modelem wykonywania pracy zarobkowej. Z osobistych obserwacji wywnioskowałem, że lwia część wspomnianych osób nie legitymuje się dyplomem szkoły wyższej. Co najzabawniejsze, spora grupa magistrów zarabia mniej od osób ze średnim wykształceniem. Możliwe, że chodzi o starania i doświadczenie, którymi można nadrobić braki edukacyjne. W mojej ocenie tak to właśnie wygląda.

Dlatego więc nawet jeśli nie zdecydowaliście się pójść na studia, nie musicie z góry przekreślać szans na wygodę, którą niewątpliwe jest praca zdalna. Warto jednak pamiętać o jej minusach.

Plusy i minusy

Jak wspomniałem wyżej — praca zdalna daje nam wygodę i swobodę. To prawda. Sami wybieramy wygodne miejsce, pozwalające nam wykonać zadania możliwe efektywnie. Nie tracimy kontaktu z bliskimi nam domownikami, a co najważniejsze — nie tracimy czasu i pieniędzy na dojazdy do miejsca pracy. To tylko kilka z wielu zalet, ale zapewniam — są one wystarczającym argumentem przemawiającym za pracą typu “home office”.

Ciemna strona? Owszem, istnieje. Pracując w domu, musicie liczyć się z tym, że nikt was nie kontroluje (nie bezpośrednio) i musicie odpowiednio zarządzać swoim czasem. Łatwo wpaść tutaj w pułapkę i marnować go na czynności zbędne. Jest to więc zajęcie dla osób zdyscyplinowanych i systematycznych. Kolejną kwestią jest to, że wiele osób, szczególnie starszych, nie zrozumie, że “jesteś w pracy”, będąc w domu. Skoro znajdujesz się w mieszkaniu, można zawracać ci głowę do woli, bo przecież masz czas. Można ze wspomnianą niedogodnością walczyć, ale z nie jest to proste.

Znacie już plusy i minusy, zastanówcie się więc czy praca zdalna jest zajęciem “dla was”.

Źródło: US Bureau of Labor Statistics

Related posts

Leave a Comment