Oracle patent slide

Oracle po bojach trwających 6 lat przegrywa z Google

Spór pomiędzy „Google” i „Oracle” o nielegalne wykorzystanie elementów „Javy” w platformie systemowej „Android” znalazł w końcu finał. Niestety „Oracle”, które pozwało giganta z Mountain View przegrało kolejny proces. Co to oznacza dla firmy Larry’ego Ellisona?

Oracle patent slide

W 2010 roku „Oracle” zażądało od firmy „Google” wypłaty odszkodowania w wysokości 9 miliardów dolarów i równie zawrotnych pieniędzy, które miałyby być wypłacane za udostępnienie licencji. Powodem złożenia pozwu było rzekome wykorzystanie przez giganta z Mountain View API „Javy” w „Androidzie” bez odpowiednich opłat licencyjnych. Sąd apelacyjny w 2012 roku uznał, iż „Google” naruszyło dwa z siedmiu patentów, które przedstawili podczas rozprawy prawnicy „Oracle”, obniżając jednocześnie kwotę rekompensaty. Wynik nie zadowolił jednak żadnej ze stron wobec, czego wojna patentowa trwała dalej. „Oracle” postanowiło odwołać się od tej decyzji do sądu wyższej instancji, ale po walce trwającej łącznie sześć lat musi obejść się smakiem.

Argument „Google” głoszący, że wykorzystanie API „Javy” powinno podlegać zasadom dozwolonego użytku, najwyraźniej trafił do sędziów z San Francisco i „Oracle” w konsekwencji nie otrzyma żadnego odszkodowania. Firma nie składa jednak broni i już zapowiedziała kolejną apelację.

Wygląda no to, że batalia ciągle trwa… My skupmy się na tym, co decyzja sądu oznacza dla nas, zwykłych użytkowników. Otóż aplikacje na urządzenia obsługujące system „Android” mogą być tworzone tak, jak miało to miejsce do tej pory, czyli mamy względną stabilność.

Źródło: Neowin.net

________________________________________________

Zapraszamy do naszego e-sklepu, gdzie znajdziecie szeroki wybór produktów w bardzo atrakcyjnych cenach. Polecamy również profil Vip Multimedia na Facebooku.

Dodaj komentarz

6483 More posts in News category
Recommended for you
Najnowszy sterownik Radeon Software 21.12.1 przygotowany z myślą o Halo Infinite

AMD i 343 Industries współpracowały, aby zapewnić graczom z kartami graficznymi AMD Radeon najlepszą z...