Apple750x300

Ostatnie wyniki kwartalne Apple budzą niepokój inwestorów i to pomimo całkiem zadowalających słupków sprzedaży

Ciężko jednoznacznie zinterpretować wspomniane w tytule dane. Z jednej strony prawie na każdym polu firma notuje wzrosty, z drugiej są one stosunkowo niewielkie. Co to oznacza?

Apple750x300

Publikowanie wyników finansowych przez wielkie korporacje to swego rodzaju tradycja, ale i doskonała okazja do interpretacji tychże danych zarówno przez analityków, jak i serwisy informacyjne. Z zestawu liczb można wywnioskować naprawdę sporo i nie mówimy tutaj bynajmniej o wróżeniu z fusów. Dane sugerują, w jakim kierunku może podążać firma, a także czego możemy spodziewać się po niej w najbliższym czasie.

Skupmy się na wynikach za pierwszy kwartał fiskalny 2016, który kończył się z dniem 26 grudnia 2015 roku. Firma zanotowała zysk, choć jest on nieznacznie wyższy od tego sprzed roku. Cóż – w dalszym ciągu mówimy o ogromnych kwotach, na które powinniśmy patrzeć przez pryzmat sukcesu. Analitycy oraz inwestorzy nie podzielają tegoż optymistycznego zdania. Sugerują wręcz, iż firma „zwalnia”, co może być początkiem coraz słabszej sprzedaży urządzeń oraz usług. W pewnym sensie mają rację i jeśli Apple nie wymyśli nowego hitu na miarę iPhone’a, za kilka lat może być naprawdę krucho.

Pora na liczby. Przychód firmy w Q1 2016 wyniósł 75,87 mld dolarów, zaś „suchy” zysk to kwota 18,36 (ubiegłoroczny kwartał – 18,02). Jak widzicie wzrost jest tutaj bardzo skromny. Pytane dlaczego? Cóż, na początek weźmy pod lupę smartfony z logiem nadgryzionego jabłka – ich sprzedaż wygląda podobnie jak w ubiegłym roku. Spadki zanotowano w przypadku komputerów Mac, choć firma „podkręca” wyniki innymi urządzeniami (Apple TV, Apple Watch). Ujęcie tego w całość pokazuje dobitnie, iż rozwój zwalnia i to właśnie niepokoi inwestorów.

Poniżej możecie zapoznać się z tabelkami prezentującymi wyżej opisane dane:

WynikaApple1

WynikiApple

 

Źródła: Apple, Twitter.

________________________________________________

Zapraszamy do naszego e-sklepu, gdzie znajdziecie szeroki wybór sprzętu w bardzo atrakcyjnych cenach. Polecamy również profil Vip Multimedia na Facebooku.

Dodaj komentarz

6483 More posts in News category
Recommended for you
Najnowszy sterownik Radeon Software 21.12.1 przygotowany z myślą o Halo Infinite

AMD i 343 Industries współpracowały, aby zapewnić graczom z kartami graficznymi AMD Radeon najlepszą z...